Naładuje się przez noc? Niektórzy za wcześnie odłączają prostownik

Zastanawiasz się, jak długo powinieneś ładować akumulator? Dla niektórych to pytanie może być trywialne — w końcu, odpowiedź wydaje się oczywista. Akumulator powinien być ładowany tak długo, aż się naładuje. Niemniej jednak nie każdy jest świadomy, jak długo to trwa i kiedy należy odłączyć prostownik lub ładowarkę.

Akumulator
Akumulator
Źródło zdjęć: © WP

20.04.2024 10:01

Wielu kierowców ma niewielką wiedzę na temat ładowania akumulatora. Często słyszy się stwierdzenia takie jak "przez noc się naładuje" czy "przez dobę się naładuje". Niestety, takie podejście jest błędne. Akumulator, który nie jest w pełni naładowany, będzie działał mniej efektywnie, szybciej się rozładuje i wcześniej zużyje.

Czas ładowania akumulatora zależy od wielu czynników. Ważna jest jego pojemność, prąd, którym jest ładowany, a także źródło zasilania. Na rynku dostępne są różne urządzenia do ładowania akumulatorów, takie jak prostownik czy ładowarka, które często są automatyczne. Warto zauważyć, że w pełni automatyczna ładowarka po naładowaniu akumulatora automatycznie się wyłączy. Z prostownikiem sprawa wygląda nieco inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Można zadać pytanie, kiedy uznajemy, że akumulator za naładowany? Jeżeli korzystamy z ładowarki elektronicznej, to ona albo się wyłączy, albo wskaże nam, że akumulator jest naładowany. W przypadku prostownika sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Zgodnie z prawami fizyki, akumulator jest naładowany, kiedy gęstość elektrolitu osiągnie odpowiednią wartość w odniesieniu do temperatury otoczenia. Przykładowo, przy temperaturze 20-25 stopni Celsjusza gęstość elektrolitu powinna wynosić około 1,28 g/cm3. Aby to sprawdzić, potrzebujemy akumulatora z dostępem do elektrolitu oraz odpowiedniego przyrządu do pomiaru gęstości, zwanego areometrem.

Jednak łatwiej jest sprawdzić napięcie na biegunach akumulatora za pomocą multimetru. Pamiętaj tylko, że pomiar należy przeprowadzić po odłączeniu prostownika lub ładowarki. Napięcie w naładowanym akumulatorze powinno wynosić około 12,8-12,9 V. Warto podkreślić, że do prawidłowego pomiaru niezbędna jest dobra bateria w mierniku, najlepiej nie starsza niż rok. Dodatkowo, w zależności od jakości multimetru, mogą być pokazywane wartości odbiegające od wartości rzeczywistych. Jeśli więc multimetr pokazuje 12,7 V, to taki akumulator również można uznać za naładowany.

To nie czas decyduje, czy akumulator jest naładowany. Czas nie ma znaczenia, ponieważ długość ładowania zależy od pojemności akumulatora oraz prądu, jakim akumulator ładujemy. Automatyczne ładowarki i prostowniki, które nie pozwalają na regulację parametrów, same dostosowują wartość prądu do stopnia naładowania akumulatora i zmieniają ją w czasie. Dlatego, nawet znając standardowy prąd ładowania, nie można obliczyć, ile ładowanie będzie trwało.

W zależności od typu akumulatora powinniśmy stosować różne napięcia i urządzenia do ładowania.

  • Akumulator AGM powinien być ładowany tylko ładowarką elektroniczną, z maksymalnym napięciem 14,9 V.
  • Akumulator żelowy również powinien być ładowany tylko ładowarką elektroniczną, ale z maksymalnym napięciem 14,4 V.
  • Akumulator z elektrolitem płynnym można ładować prostownikiem lub ładowarką, z maksymalnym napięciem 16,25 V.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)