Nadjeżdza nowa gama MINI

Nadjeżdza nowa gama MINI27.07.2011 10:30
Mini Mk3 Hatchback
Mini Mk3 Hatchback
Piotr Wielgus

Nowa gama MINI - Mk3 - wjedzie na rynek w 2013 roku. Brytyjska marka, całkowicie kontrolowana przez BMW, ma zaprezentować aż dziewięć wersji nowego MINI.

Pierwszym MINI Mk3, który pojawi się w sprzedaży, będzie model oznaczony kodem F56. To trzydrzwiowy hatchback, flagowy samochód koncernu należącego do BMW. W salonach będziemy mogli go znaleźć na początku 2013 roku. Kolejnym modelem, jaki pojawi się w sprzedaży, będzie nowa wersja Clubman. Najprawdopodobniej będzie ona nosiła nazwę Traveller. Data jej premiery to jesień 2013 roku. Być może powstaną dwie wersje - Spacebox będzie spełniał funkcję małej bagażówki, a Traveller auta lifestylowego, ale póki są to spekulacje.

Mini Spacebox
Mini Spacebox

Nowa generacja MINI zostanie zbudowana na zupełnie świeżej platformie BMW nazwanej UKL1. Będzie dostępna w dwóch długościach rozstawu osi. Z przodu zawieszenie opierać się będzie na kolumnie MacPhersona, z tyłu będzie wielowahaczowe. Większość nowych MINI będzie napędzana nową gamą trzycylindrowych silników BMW. Ich moc ma być zbliżona do obecnych czterocylindrówek MINI, ale mają być znacznie bardziej oszczędne.

Mini Paceman
Mini Paceman

Przedziały mocy jednostek to od 120 do 160 KM. Platforma UKL1 będzie także kompatybilna z czterocylindrowym silnikiem dwulitrowym, który będzie produkował ponad 230 KM. Taka jednostka trafiłaby do modelu John Cooper Works i najprawdopodobniej współpracowałaby z napędem na obie osie. Platforma UKL1 będzie wykorzystywana również w nowych kompaktowych modelach BMW - po to, by zwiększyć opłacalność jej produkcji.

Mini Coupe
Mini Coupe

Powstaną także hybrydowe modele MINI, chociaż na razie nie jest znana data ich premiery w wersji Mk3. Rozważana jest także wersja elektryczna, ale źródła zbliżone do BMW twierdzą, że koncern woli inwestować w hybrydy, aniżeli w auta całkowicie elektryczne i szanse na seryjną produkcję całkowicie elektrycznego MINI Mk3 są póki co niewielkie.

Mini Mk3 roadster
Mini Mk3 roadster

Po flagowym hatchbacku i Travellerze na rynek trafi także MINI Mk3 w wersjach Coupe, Paceman i Roadster. Najpóźniej pojawi się miejskie MINI, bazujące na koncepcie Rocketman. Auto najprawdopodobniej będzie hybrydą, a start jego produkcji to najwcześniej rok 2015.

Mini Rocketman
Mini Rocketman

Źródło: Autocar

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)