Na samego siebie nie trzeba donosić. Jest wyrok w sprawie wskazania sprawcy
Zgodnie z wyrokiem sądu z dnia 25 września 2020 r. kierowca nie musi wskazywać samego siebie jako sprawcy popełnionego wykroczenia.
Jak donosi serwis motocyklowy scigacz.pl, wyrok sygn. akt X Ka 508/20 wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 25 września 2020 uchylił wyrok Sądu Rejonowego, skazujący kierowcę za to, że nie doniósł na samego siebie. Oznacza to tyle, że kierowca ukarany za niewskazanie sprawcy popełnionego wykroczenia, którym był on sam, nie powinien być uznany za winnego. Nie grozi mu za to kara.
Sprawa była efektem próby nałożenia mandatu przez warszawską straż miejską na właściciela pojazdu, który był nieprawidłowo zaparkowany. Właściciel przegrał sprawę w Sądzie Rejonowym, który stwierdził, że powinien wskazać osobę kierującą wtedy pojazdem, nawet jeśli był nim on sam. Wyrok ten uchylił Sąd Okręgowy.
Podobne stanowisko wyraził Trybunał Konstytucyjny. W orzeczeniach (K 3/13 i SK 64/13) stwierdzono, że właściciel nie musi odpowiadać ITD na wezwanie do wskazania sprawcy, jeśli był nim on sam. W tym przypadku chodzi o zdjęcia z fotoradarów i innych tego typu urządzeń.
Generalnie przepisy dotyczące karania kierowców za wykroczenia wykryte przez urządzenia rejestrujące (również przejazd na czerwonym świetle czy odcinkowy pomiar prędkości) polegają na wskazaniach sprawcy przez właściciela pojazdu. ITD wysyła do właściciela zawiadomienie o wykroczeniu i prośbę o wskazanie osoby kierującej.
Dopiero w tym momencie rozpoczyna się wykrycie osoby popełniającej wykroczenie. Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże nikogo, jest to równoznaczne z nałożeniem mandatu za niewskazanie sprawcy zgodnie z art. 96 § 3 k.w., który - jak widać - nie ma zastosowania, jeśli trzeba wskazać siebie.
Natomiast niewskazanie sprawcy jest zgodne z przepisem z Kodeksu postępowania karnego art. 74 § 1: "Oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść".