Autodrom Jastrząb otwiera Akademię Młodego Kierowcy. Wreszcie mają gdzie potrenować

Autodrom Jastrząb otwiera Akademię Młodego Kierowcy. Wreszcie mają gdzie potrenować09.03.2021 13:17
Kurs bezpiecznej jazdy
Kurs bezpiecznej jazdy
Źródło zdjęć: © fot. Autodrom Jastrząb

Początkujący kierowcy nie mają w Polsce łatwo. Na kursach uczy się ich głównie tego, jak zdać egzamin na prawo jazdy, a nie jak bezpiecznie jeździć samochodem. Nasze drogi tymczasem należą do jednych z najniebezpieczniejszych w całej Europie. Z inicjatywą do tej grupy kierowców wyszedł więc Autodrom Jastrząb.

W zlokalizowanym pod Radomiem obiekcie działalność rozpoczyna Akademii Młodego Kierowcy. To nowy projekt edukacyjny przeznaczony dla osób, które uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdów nie dalej jak w przeciągu ostatnich 3 lat. Policyjne statystyki wskazują, że to nadal grupa najmłodszych kierowców, czyli w wieku 18-24 lata, stanowi największe zagrożenie na drogach.

"Przyczyną 37,6 proc. wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 53,2 proc zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka" – argumentuje policja w raporcie dotyczącym statystyk wypadków za 2019 rok.

Niestety młodzi kierowcy w staraniach o poprawę tej sytuacji są pozostawieni sami sobie. Kurs nauki nie obejmuje uwzględnionych w innych krajach ćwiczeń w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Tych w naszym kraju jest dalej stosunkowo niewiele, i również nie każdy ma możliwość odbycia kursów w takim miejscu.

Sytuację w tym zakresie chce zmienić jeden z największych i najnowocześniejszych ODTJ-ów w Polsce, Autodrom Jastrząb. Duży obiekt zbudowany w 2013 roku pod Radomiem dysponuje asfaltowo-szutrowym torem o łącznej długości 3500 metrów.

Kursy dla młodych kierowców obejmują naukę obserwowania drogi i rozpoznawania zagrożeń. Cennym elementem jest zweryfikowanie i eliminowanie złych nawyków, które niestety często zdarzają się w tej grupie. Przede wszystkim jednak warunki ODTJ-u z zamkniętym torem, płytą poślizgową i szarpakiem pozwalają wyrobić sobie dobre nawyki w sytuacjach awaryjnych oraz poznać możliwości swoje i swojego samochodu. Takie doświadczenie zawsze jest lekcją pokory i przyczynia się przede wszystkim do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w przyszłości.

Akademia Toru Jastrząb rozpoczyna swoją działalność 21 marca. Informacje dotyczące kursów dostępne są na stronie internetowej obiektu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)