Bezterminowe prawo jazdy trzeba wymienić. Koniecznie sprawdź daty

Prawo jazdy
Prawo jazdy
Źródło zdjęć: © WP

06.10.2023 13:26, aktual.: 06.10.2023 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawo jazdy bezterminowe, które niegdyś było normą, obecnie nie jest już wydawane. Istnieje jeszcze pewna grupa kierowców, którzy posiadają ten rodzaj dokumentu, bez określonej daty ważności. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami są oni zobowiązani do złożenia takiego dokumentu i wymiany go na nowy.

Od dekady w Polsce wydawane są wyłącznie prawa jazdy, które mają określoną datę ważności. Nowy wzór tego dokumentu zaczął obowiązywać od 19 stycznia 2013 roku. Maksymalny okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy kierowca w momencie badania przed wydaniem dokumentu jest w pełni zdrowy, nie ma żadnych problemów ze wzrokiem ani innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Wymiana praw jazdy bezterminowych na nowe jest obowiązkowa. Wszystkie osoby, które nabyły bezterminowe uprawnienia do prowadzenia pojazdu przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą wymienić swój dokument w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Ustawodawca precyzyjnie określa terminy wymiany. Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 roku, muszą zostać wymienione w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.

Obowiązuje zasada 20 lat. Oznacza to, że na przykład osoby, które otrzymały swój obecny dokument 23 stycznia 2010 roku, muszą go wymienić do 23 stycznia 2030 roku.

Aby wymienić prawo jazdy, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy i posiadać aktualne zdjęcie. Do wniosku należy dołączyć kopię obecnego prawa jazdy i uiścić opłatę za wydanie nowego dokumentu w wysokości 100 zł. Jeśli chodzi o badania lekarskie, nie są one wymagane dla osób, które wcześniej posiadały bezterminowe prawo jazdy. Tylko kierowcy, którzy wymieniają dokument z datą ważności, muszą udać się do lekarza. Podczas składania dokumentów w urzędzie, konieczne jest okazanie dowodu osobistego i podpisanie odpowiednich oświadczeń.

Warto podkreślić, że utrata ważności prawa jazdy nie jest równoznaczna z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdu. Nie ma więc konieczności ponownego uczestnictwa w kursie na prawo jazdy i zdawania egzaminu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)