Małe tablice rejestracyjne dla każdego auta. Poseł Szałabawka interweniuje
Małe tablice rejestracyjne cieszyły się ogromną popularnością. Do czasu – urzędy zażądały, by właściciele aut podpisywali dokumenty potwierdzające potrzebę wydania takiej "blachy". Gdy jej nie ma, policja odbiera dowód. Tymczasem poseł chce, by małe tablice były dostępne dla każdego.
13.08.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:04
Pomniejszone tablice rejestracyjne pojawiły się w odpowiedzi na oczekiwania właścicieli samochodów amerykańskich czy też japońskich. Dotychczas musieli oni wyginać "blachy" w celu prawidłowego montażu. Gdy kompaktowa nowość pojawiła się w urzędach komunikacji, wielu kierowców jeżdżących "zwykłymi" autami też zachciało mieć taki – jak by nie patrzeć – gadżet.
Popularność zaskoczyła urzędników, a oni sami wysyłali pisma do osób, które już pobrały takie tablice. Mieli zaświadczyć, że auto naprawdę wymaga małych "blach". Zrobiło się groźnie, bowiem za poświadczenie nieprawdy w tym przypadku grozi odpowiedzialność karna.
Co więcej, policja w razie kontroli – gdy auto jest "europejskie" – zabiera dowód rejestracyjny, a Stacja Kontroli Pojazdów nie przyzna go z powrotem. Błędne koło można przerwać wracając do dużych tablic, a wymaga to ponownej rejestracji i kolejnych kosztów.
Absurdalną pętlę zauważa poseł Artur Szałabawka (PiS). Jak twierdzi, zgodnie z polskim kodeksem drogowym, "niezależnie od rozmiaru, kluczowe jest, aby pojazd zawsze posiadał zamontowane tablice oraz naklejkę kontrolną". Tylko tyle i aż tyle.
Na drogach do końca kwietnia znalazło się ok. 7 tys. pojazdów z pomniejszonymi tablicami. Poseł twierdzi, że w Szczecinie w stosunku do tradycyjnego oznakowania, na "amerykańskie" rejestracje zdecydowało się 0,59 proc. kierowców. Częsty argument w postaci "wyczerpania numerów" raczej się nie sprawdza.
Poseł Szałabawka chce zdjęcia ograniczeń i możliwości zamówienia małych tablic dla każdego kierowcy. Odpowiednie pismo już trafiło do Ministerstwa Infrastruktury.
Wymiary "blach" określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa, które wyraźnie mówi, że mniejsze tablice służą "do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej". Ponadto, wymiary te są takie same, jak w większości krajów Unii Europejskiej.