"Letnia" benzyna od 1 maja. Poczekaj z tankowaniem, a silnik podziękuje

"Letnia" benzyna od 1 maja. Poczekaj z tankowaniem, a silnik podziękuje

Letnie paliwo dostępne będzie do końca września.
Letnie paliwo dostępne będzie do końca września.
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Mateusz Lubczański
28.04.2021 12:32, aktualizacja: 14.03.2023 16:37

Kwietniowa zmiana oleju napędowego nie wywróciła do góry nogami tego, co lejemy do baku. Inaczej będzie z benzyną – od 1 maja zaczynają obowiązywać inne - letnie - wymagania dotyczące tzw. prężności par.

"Zgodnie z wymogami prawnymi, najpóźniej 16 kwietnia na stacjach paliw w sprzedaży znajdować się musi olej napędowy o parametrach letnich, dla benzyn datą zmiany jest 1 maja" – informuje Aleksander Wasiura, Kierownik Kategorii Paliw w Cirkle K Polska.

"W porównaniu z paliwem zimowym czy przejściowym, w benzynach zmienia się parametr zwany prężnością par, na podstawie którego można określić zdolność benzyny do zmiany stanu skupienia z cieczy w gaz" – tłumaczy Wasiura. "Benzyna przed spaleniem musi zostać odparowana i zmieszana z powietrzem. Dopiero taka mieszanka o określonych proporcjach ulega zapłonowi w komorze spalania" – uzupełnia.

Paliwo zimowe ma wyższą prężność par (do 90 kPa) niż letnie (do 60 kPa). Przepisy pozwalają na taką zmianę, bowiem ułatwia to rozruch silnika. Jeśli prężność par jest zbyt wysoka, wpływa to na powstawanie korków parowych, wywołujących dławienie się jednostki.

Za przestrzeganie norm odpowiada każda stacja paliw. Obecnie trwa proces wymiany zapasów benzyn, który w tym roku jest utrudniony w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią COVID-19. Nie jest jednak tak źle jak jeszcze rok temu, gdy "stare" paliwo zalegało na stacjach, a mobilność kierowców spadła do niespotykanie niskiego poziomu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)