Krynica-Zdrój dla zmotoryzowanych. Jak dojechać, jakie wybrać zakwaterowanie i jakie miejsca w okolicy odwiedzić?

Krynica-Zdrój to przepiękne górskie miasteczko i znane uzdrowisko, które z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Leży w południowej Polsce, na terenie Beskidu Sądeckiego. Można odwiedzić je przez cały rok i spędzić tu naprawdę udany letni lub zimowy urlop. Do Krynicy-Zdroju można dostać się na kilka sposobów – własnym autem, pociągiem lub autobusem. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją dojazdu jest jednak samochód, który przyda się także do zwiedzania malowniczych okolic uzdrowiska, które obfitują w ciekawe, warte zobaczenia miejsca.

Krynica Zdrój
Krynica Zdrój
Źródło zdjęć: © Adobe Express

27.10.2023 11:53

Do Krynicy-Zdroju samochodem. Jak dojechać z różnych części Polski?

Krynica-Zdrój leży w południowo-wschodniej Polsce, na południowym krańcu województwa małopolskiego. Jest usytuowana w malowniczym otoczeniu Beskidu Sądeckiego, u podnóża Góry Parkowej, Góry Krzyżowej i Jasiennika. Miasto jest położone na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry. Od ponad 200 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Krynicę-Zdrój chętnie odwiedzają m. in. seniorzy i osoby wymagające poprawy zdrowia oraz ludzie w każdym wieku, którzy chcą spędzić urlop w pięknej i atrakcyjnej turystycznie okolicy.

Ogromne zainteresowanie turystów z Polski i zagranicy walorami Krynicy-Zdroju sprawiło, że do miasta można dostać się z praktycznie dowolnego punktu na mapie Polski. Najwygodniejszym i najszybszym zarazem sposobem na dotarcie na miejsce jest oczywiście podróż własnym autem. Wystarczy kierować się w stronę Nowego Sącza, a następnie obrać trasę przez Łabową i Krzyżówkę. Jest to najszybsza i najlepiej utrzymana droga dojazdowa do Krynicy-Zdroju, która jest dobrze przejezdna także w sezonie zimowym.

Zakwaterowanie w Krynicy-Zdroju. Gdzie szukać noclegów z parkingiem?

Krynica-Zdrój to miasto świetnie przygotowane do przyjęcia w swoich progach turystów. Na jego terenie funkcjonuje bogata i zróżnicowana baza noclegowa. Turyści planujący spędzenie tu urlopu, mogą wybierać spośród noclegów w takich obiektach, jak m. in. kwatery i pokoje do wynajęcia, apartamenty, domki letniskowe, pensjonaty, wille, ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, hotele i wielu innych. Z kompletną ofertą noclegową Krynicy-Zdroju można zapoznać się na stronie https://www.nocowanie.pl/noclegi/krynica_zdroj__krynica_gorska/. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze zakwaterowania, podróżując własnym autem?

Turyści, którzy zdecydowali się przyjechać do Krynicy-Zdroju samochodem, powinni przede wszystkim zweryfikować, czy interesujące ich obiekty noclegowe oferują parking dla gości. Dzięki temu nie będą mieli problemu z pozostawieniem auta w bezpiecznym miejscu. Większość krynickich willi, pensjonatów, agroturystyk i ośrodków wypoczynkowych posiada własne, strzeżone parkingi, na których można pozostawić auto bez dodatkowych opłat – ich koszt jest już bowiem wliczony w cenę noclegu. Jest to o tyle istotne, że pozwoli uniknąć ponoszenia wysokich wydatków związanych z wynajęciem miejsca parkingowego na własną rękę lub korzystania z płatnych parkingów na terenie miasta.

Atrakcje Krynicy-Zdroju i okolic. W jakie miejsca warto podjechać autem?

Wyjazd do Krynicy-Zdroju własnym samochodem jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że znacznie poszerza nam wybór atrakcji. Nie musimy już ograniczać się wyłącznie do zwiedzania samego miasteczka i jego najbliższych okolic, lecz uczynić z Krynicy-Zdroju bazę wypadową w pozostałe atrakcyjne miejsca, których nie brakuje na terenie Beskidu Sądeckiego. Po zobaczeniu urokliwego centrum miasta i spacerze wzdłuż deptaka, warto wybrać się na górującą ponad Krynicą-Zdrojem Górę Parkową. Na jej terenie znajduje się Park Zdrojowy z restauracją i kawiarnią, a także szereg innych atrakcji, w tym najnowsza z nich – otwarte w 2022 r. Ogrody Żywiołów.

Po nacieszeniu się urokami uzdrowiska, wystarczy natomiast wsiąść w samochód i wybrać się do oddalonego o ok. 6 km od Krynicy-Zdroju Tylicza. To urokliwe miasteczko, które słynie przede wszystkim z dwóch pięknych pijalni wód mineralnych. Na południe od miasteczka znajduje się malowniczy przełom Muszynki, gdzie swój początek ma ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Na Rakowisku". Tylicz słynie także z mofet – chłodnych wyziewów dwutlenku węgla z głębi ziemi. Największy z nich znajduje się z nich w kolejnym miasteczku, które warto odwiedzić – Muszynie.

Muszyna to przepiękna miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, na terenie której znajdują się malownicze ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV w., stary żydowski cmentarz i wiele innych, ciekawych atrakcji. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu, podczas pobytu w Muszynie, mogą skorzystać ze spławów kajakowych Popradem. W położonej nieopodal Muszyny miejscowości Milik, miłośnicy historii i zabytków znajdą natomiast drewnianą cerkiew św. Kosmy i Damiana z początku XIX w.

Komentarze (2)