Zobaczył otwór przy tankowaniu. Szybko zamknął klapkę wlewu

Zobaczył otwór przy tankowaniu. Szybko zamknął klapkę wlewu

Otwór przy wlewie paliwa
Otwór przy wlewie paliwa
Źródło zdjęć: © Czytelnik Mariusz
02.03.2024 07:36, aktualizacja: 07.03.2024 09:50

Nasz czytelnik, pan Mariusz, podzielił się z nami jakiś czas temu historią, która mu się przydarzyła. Podczas dolewania paliwa do baku zauważył w swoim samochodzie mały otwór. Obawiał się, że może tamtędy dostać się woda do zbiornika paliwa. Zdecydowałem się pomóc mu rozwikłać tę zagadkę i wyjaśnić, do czego służy ten otwór.

Pan Mariusz miał audi, którym jeździł od kilku miesięcy. Pewnego dnia zdarzyło się, że jego żona wróciła do domu samochodem, w którym komputery pokazywały brak paliwa. Pan Mariusz obawiał się, że nie dojedzie do najbliższej stacji benzynowej, ale na szczęście miał w garażu zapas paliwa do kosiarki. Postanowił więc nalać je do samochodu z kanistra.

Tego dnia pogoda nie sprzyjała — padał deszcz. W garażu nie było wystarczająco dużo miejsca, więc pan Mariusz musiał przelać paliwo na zewnątrz, "pod chmurką". Otworzył wlew paliwa za pomocą guzika w kabinie samochodu i udał się do garażu po kanister z paliwem. Gdy wrócił i zaczął wlewać paliwo, zauważył mały okrągły otwór pod wlewem paliwa. Do tego otworu spływała woda. Zaniepokojony, szybko przetarł to miejsce i jak najszybciej zamknął klapkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opisał tę historię następująco. "Jest to nowoczesny samochód i wiadomo, jak delikatne są te silniki. Nawet najmniejsza ilość wody może spowodować problemy. Mam nadzieję, że te kilka kropel, które prawdopodobnie dostały się do otworu, nie spowodują żadnej szkody. Wstydziłem się zapytać o to w serwisie, więc postanowiłem napisać do Pana. Mam nadzieję, że nic się nie stało, ale jestem ciekaw, co to za otwór. Jeśli Pan mi nie odpowie, to zapytam o to podczas następnego przeglądu".

Podczas przeglądania internetu w poszukiwaniu informacji na ten temat, można natknąć się na różne opinie. Większość z nich sugeruje, że jest to otwór do odpowietrzenia zbiornika, co nie jest prawdą. Zauważyłem jednak, że pytania dotyczące tego otworu pojawiają się głównie w kontekście samochodów Grupy Volkswagena, które są bardzo popularne w naszym kraju.

Adam Lehnort z ProfiAuto Serwis wyjaśnia, że tajemniczy otwór pełni funkcję odpływową. Po pierwsze, odprowadza on wodę, aby nie gromadziła się w miejscu, gdzie tankujemy paliwo. Nie wszystkie samochody mają szczelnie zamknięty korek wlewu — niektóre mają tylko zapadkę, a zgromadzona woda mogłaby przedostać się do zbiornika. Po drugie, w przypadku przelania paliwa, otwór ten zapewnia drogę ujścia, co pozwala uniknąć zniszczenia lakieru — dodaje ekspert.

Zazwyczaj odpływ prowadzi do nadkola, skąd wydobywa się nadmiar paliwa lub ewentualnie woda. Po kilku latach użytkowania samochodu warto ten otwór udrożnić, ponieważ oprócz płynów, gromadzi się tam kurz, który w połączeniu z wodą i paliwem tworzy klejącą substancję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)