Kod 95 do prawa jazdy. Dwie grupy kierowców muszą go mieć
Poza zwykłym prawem jazdy, dwie grupy kierowców muszą przejść szkolenie, by uzyskać kod 95. Jest to dokument uprawniający ich do przewozu rzeczy lub osób. Bez tego nie mogliby podjąć pracy jako kierowca zawodowy. Choć nie dotyczy to wszystkich.
14.02.2023 | aktual.: 14.02.2023 10:20
Kod 95 to nic innego jak świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy. Jest to dokument potwierdzający uzyskanie uprawnień do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub osób. Przeznaczone są dla kierowców, którzy zamierzają wykonywać przewóz drogowy pojazdami, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii C i C+E lub D i D+E.
Kodu 95 nie muszą mieć więc kierowcy przewożący osoby lub rzeczy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, np. kurierzy czy kierowcy minibusów. Ci drudzy muszą jednak posiadać inny dokument, a konkretnie licencję do krajowego przewozu osób. Nawet jeśli wykonują to pojazdem mieszczącym do dziewięciu osób.
Jak uzyskać kod 95?
Do uzyskania świadectwa kwalifikacji wymagane jest posiadanie profilu zawodowego kierowcy. W tym celu należy zgłosić się do wydziału komunikacji z orzeczeniem lekarskim oraz psychologicznym o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. W drugiej kolejności należy udać się do ośrodka oferującego szkolenie i je odbyć.
Są dwa typy szkoleń
- Kurs kwalifikacyjny – dla kierowców, którzy uzyskali kategorię C po 10 września 2009 roku lub kategorię D po 10 września 2008 r. Uzyskują świadectwo po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu państwowego.
- Szkolenie okresowe – dla kierowców, który uzyskali kategorię C przed 10 września 2009 roku lub kategorię D przed 10 września 2008 r. oraz tych, którzy ubiegają się o kolejne świadectwo kwalifikacji. W tym przypadku nie ma egzaminu państwowego. Kierowca wymienia prawo jazdy na nowe z kodem 95.
Kod 95 ważny tylko przez 5 lat
Świadectwo kwalifikacji jest wydawane tylko na okres 5 lat. Aby przedłużyć uprawnienia, należy przejść szkolenie okresowe. To jest to samo szkolenie, które wykonują kierowcy z drugiej grupy (wymienionej powyżej) po raz pierwszy. Kosztuje ono ok. 600 zł. To znacznie mniej niż zapłacą kierowcy z grupy pierwszej, dla których kurs kwalifikacyjny kosztuje ok. 4 tys. zł.