Kierowcy czekają od lat. Na autostradzie remont i kontrola

Jest zgoda na rozbudowę autostrady A2 o trzeci pas ruchu. Prace przewidziane są na odcinku o długości 92 km i będą polegać również na wymianie już istniejącej nawierzchni. Inwestycja będzie prowadzona bez zamykania ruchu na A2. Zamiast tego na drodze postawiony zostanie zestaw do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie
Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GITD

Wojewoda mazowiecki podpisał złożone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wnioski o zezwolenia na rozbudowę autostrady A2. Podpisane decyzje dotyczą odcinków od podwarszawskiego węzła Konotopa do Grodziska Mazowieckiego, a także od Grodziska Mazowieckiego do granicy woj. łódzkiego.

Docelowo autostrada A2 od węzła Pruszków do węzła Łódź Północ będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Od odcinku od węzła Pruszków do węzła Konotopa dostępne będą zaś cztery pasy w każdą ze stron. Dodatkowo prace będą dotyczyły także okolic węzła Łódź Północ, gdzie przecinają się autostrady A1 oraz A2.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy C‑HR, teraz z plusem. Toyota pokazała kolejną wersję hitu

"W tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni). Podjęliśmy jednak decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne. Łączna długość przebudowy obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ" – poinformowała GDDKiA. Warto nadmienić, że oświetlenie drogi ma być na tym fragmencie zasilane za sprawą odnawialnych źródeł energii.

Ze względu na wzmożony ruch rozbudowa autostrady A2 będzie jednym z najtrudniejszych zadań realizowanych przez GDDKiA w ostatnich latach. Ruch nie będzie zamykany, a jedynie przekierowywany z jednej nitki na drugą w miejscach, gdzie w danej chwili będzie to konieczne. Dla kierowców zawsze dostępne będą dwa pasy ruchu w każdą ze stron. Będzie to oznaczało zwężenia, a więc i bardziej restrykcyjne limity prędkości.

Co zrobić, by kierowcy ich przestrzegali? GDDKiA ma już odpowiedź. "Planujemy (…) wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości, który bardzo dobrze sprawdził się w trakcie budowy autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową".

W drugiej połowie 2025 r. rozpisany zostanie przetarg na wykonanie prac. Inwestycja ma zakończyć się w drugiej połowie 2028 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)