Autostradą A1 nad morze bez korków. Od lipca nowy sposób płacenia na bramkach

Od 1 lipca aplikacja zadziała na każdej bramce autostrady A1
Od 1 lipca aplikacja zadziała na każdej bramce autostrady A1
Źródło zdjęć: © eastnews/Karolina Misztal
Mateusz Lubczański

04.06.2019 13:22, aktual.: 28.03.2023 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Automatyczny pobór opłat na autostradzie A1 w Polsce funkcjonuje na razie tylko w dwóch punktach. Sytuacja zmieni się 1 lipca, kiedy każda bramka od Torunia i Gdańska umożliwi uiszczenie opłaty przez aplikację.

Według zeszłorocznych badań twórców aplikacji AmberGo, jej wykorzystanie pozwoli na obsłużenie przy bramce aż 600 pojazdów w ciągu godziny, a nie jak dotychczas 300. Zasada jest prosta – podjeżdżamy pod odpowiednio oznaczoną bramkę, system sczytuje tablicę rejestracyjną i bramki się otwierają.

Oczywiście, wcześniej należy pobrać aplikację o nazwie autopay transport, podpiąć do niej swoją kartę płatniczą i podać numer rejestracyjny pojazdu.

Tak prezentuje się ekran aplikacji
Tak prezentuje się ekran aplikacji© zdjęcie czytelnika

Jeszcze do końca czerwca system będzie działał w trybie testowym, tzn. ten sposób płatności możliwy jest tylko na bramkach w Rusocinie i Nowej Wsi, czyli krańcowych punktach odcinka autostrady AmberOne. Od 1 lipca zadziała już na każdym zjeździe. Co ciekawe, aplikacja w telefonie nie musi być włączona. Wystarczy, że będzie zainstalowana.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, po uruchomieniu systemu w pełnej krasie, zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przeniesieniu tej formy płatności na inne odcinki autostrad, w domyśle na drogi A2 i A4.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)