Jak nie chorować od klimy? Ważne zasady

Jak nie chorować od klimy? Ważne zasady

Jak prawidłowo używać klimatyzacji w aucie?
Jak prawidłowo używać klimatyzacji w aucie?
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
16.09.2023 13:14

Jak uniknąć choroby spowodowanej klimatyzacją w samochodzie? Kluczem jest przestrzeganie kilku prostych zasad.

Klimatyzacja to technologia, która znacznie podnosi komfort podróżowania samochodem, szczególnie w upalne dni. Jednak wymaga ona świadomej obsługi i odpowiedniego korzystania. Osoby, które są wrażliwe na jej działanie, mogą szybko się przeziębić, jeśli doświadczą nagłej zmiany temperatury. Dlatego powinny one stosować klimatyzację z rozwagą. Oto kompleksowy przewodnik na ten temat.

Podczas upalnego dnia, korzystanie z klimatyzacji powinno być przemyślane. Przed rozpoczęciem podróży, warto wyrównać temperaturę w samochodzie do temperatury panującej na zewnątrz, szczególnie jeśli w samochodzie, który stał na słońcu, jest znacznie cieplej. Można to osiągnąć, otwierając drzwi lub szyby i czekając 2-3 minuty. W ten sposób powietrze w samochodzie wymiesza się z powietrzem zewnętrznym, co spowoduje wyrównanie temperatur.

Przed rozpoczęciem jazdy, warto uruchomić silnik na około minutę, włączyć klimatyzację i uchylić szyby. Pamiętaj jednak, że — zgodnie z przepisami — postój dłuższy niż minuta w obszarze zabudowanym jest zabroniony. Nie jest też zalecane nadmierne schładzanie samochodu. Szok termiczny, który może doznać nasz organizm, gdy w upalny dzień wsiądziemy do zbyt mocno schłodzonego samochodu, może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak katar.

Jeśli po rozpoczęciu jazdy w samochodzie nadal panuje wysoka temperatura i jest duszno, warto lekko uchylić szyby. Gorące powietrze szybciej opuści wnętrze samochodu podczas jazdy, niż zdąży je schłodzić klimatyzacja. Pamiętaj jednak, aby nie jechać zbyt szybko z uchyloną szybą (najlepiej tylko po mieście), ponieważ może to prowadzić do przeziębienia.

Po rozpoczęciu jazdy warto ustawić klimatyzację na obieg zamknięty, a temperaturę na poziomie o kilka stopni niższym niż temperatura na zewnątrz (maksymalnie 3-5 st. C różnicy). Nawiewy powinny być skierowane tak, aby zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz i klatkę piersiową.

W miarę jak temperatura w samochodzie spada, powoli zmniejszaj ustawienie klimatyzacji na niższą prędkość wiatraka i niższą temperaturę. Pamiętaj jednak, że nie powinna być ona niższa niż 22-24 st. C. Ewentualnie może być maksymalnie o 5 st. C niższa od temperatury zewnętrznej.

Na kilkanaście minut przed zakończeniem podróży, zwiększ temperaturę w samochodzie, aby przyzwyczaić organizm do wyższej temperatury na zewnątrz.

Klimatyzacja powinna być używana mądrze. Przede wszystkim nigdy nie podróżuj samochodem z klimatyzacją ustawioną na minimum i nawiewem skierowanym na twarz.

Pamiętaj również o dzieciach przewożonych na tylnych siedzeniach w samochodach, które mają nawiewy wentylacyjne na tylne siedzenia. Skieruj je tak, aby powietrze nie dmuchało bezpośrednio na pasażerów.

Kolejną ważną kwestią jest regularna dezynfekcja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego przynajmniej raz w roku. Filtr gromadzi zanieczyszczenia, które częściowo dostają się do kabiny, co oznacza, że wdychamy je, narażając się na infekcje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)