Jak nie chorować od klimy? Ważne zasady
Jak uniknąć choroby spowodowanej klimatyzacją w samochodzie? Kluczem jest przestrzeganie kilku prostych zasad.
16.09.2023 13:14
Klimatyzacja to technologia, która znacznie podnosi komfort podróżowania samochodem, szczególnie w upalne dni. Jednak wymaga ona świadomej obsługi i odpowiedniego korzystania. Osoby, które są wrażliwe na jej działanie, mogą szybko się przeziębić, jeśli doświadczą nagłej zmiany temperatury. Dlatego powinny one stosować klimatyzację z rozwagą. Oto kompleksowy przewodnik na ten temat.
Podczas upalnego dnia, korzystanie z klimatyzacji powinno być przemyślane. Przed rozpoczęciem podróży, warto wyrównać temperaturę w samochodzie do temperatury panującej na zewnątrz, szczególnie jeśli w samochodzie, który stał na słońcu, jest znacznie cieplej. Można to osiągnąć, otwierając drzwi lub szyby i czekając 2-3 minuty. W ten sposób powietrze w samochodzie wymiesza się z powietrzem zewnętrznym, co spowoduje wyrównanie temperatur.
Przed rozpoczęciem jazdy, warto uruchomić silnik na około minutę, włączyć klimatyzację i uchylić szyby. Pamiętaj jednak, że — zgodnie z przepisami — postój dłuższy niż minuta w obszarze zabudowanym jest zabroniony. Nie jest też zalecane nadmierne schładzanie samochodu. Szok termiczny, który może doznać nasz organizm, gdy w upalny dzień wsiądziemy do zbyt mocno schłodzonego samochodu, może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak katar.
Jeśli po rozpoczęciu jazdy w samochodzie nadal panuje wysoka temperatura i jest duszno, warto lekko uchylić szyby. Gorące powietrze szybciej opuści wnętrze samochodu podczas jazdy, niż zdąży je schłodzić klimatyzacja. Pamiętaj jednak, aby nie jechać zbyt szybko z uchyloną szybą (najlepiej tylko po mieście), ponieważ może to prowadzić do przeziębienia.
Po rozpoczęciu jazdy warto ustawić klimatyzację na obieg zamknięty, a temperaturę na poziomie o kilka stopni niższym niż temperatura na zewnątrz (maksymalnie 3-5 st. C różnicy). Nawiewy powinny być skierowane tak, aby zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz i klatkę piersiową.
W miarę jak temperatura w samochodzie spada, powoli zmniejszaj ustawienie klimatyzacji na niższą prędkość wiatraka i niższą temperaturę. Pamiętaj jednak, że nie powinna być ona niższa niż 22-24 st. C. Ewentualnie może być maksymalnie o 5 st. C niższa od temperatury zewnętrznej.
Na kilkanaście minut przed zakończeniem podróży, zwiększ temperaturę w samochodzie, aby przyzwyczaić organizm do wyższej temperatury na zewnątrz.
Klimatyzacja powinna być używana mądrze. Przede wszystkim nigdy nie podróżuj samochodem z klimatyzacją ustawioną na minimum i nawiewem skierowanym na twarz.
Pamiętaj również o dzieciach przewożonych na tylnych siedzeniach w samochodach, które mają nawiewy wentylacyjne na tylne siedzenia. Skieruj je tak, aby powietrze nie dmuchało bezpośrednio na pasażerów.
Kolejną ważną kwestią jest regularna dezynfekcja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego przynajmniej raz w roku. Filtr gromadzi zanieczyszczenia, które częściowo dostają się do kabiny, co oznacza, że wdychamy je, narażając się na infekcje.