Jaguar Land Rover zbuduje fabrykę w Brazylii

Jaguar Land Rover zbuduje fabrykę w Brazylii

Jaguar Land Rover zbuduje fabrykę w Brazylii
Wojciech Kaczałek
02.12.2013 19:59, aktualizacja: 08.10.2022 09:56

Brytyjska grupa Jaguar Land Rover zainwestuje 437 mln dol. (ok. 1,35 mld zł) w zakłady, które zostaną zlokalizowane w brazylijskim stanie Rio de Janeiro.

Brazylia wyrosła w ostatnich latach na szóstą pod względem wielkości gospodarkę świata. Równocześnie kraj ten uplasował się w 2012 roku na czwartej pozycji, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów, z popytem na poziomie 3,63 mln aut. Nic więc dziwnego, że coraz więcej producentów chce tam inwestować.

W ciągu ostatniego roku marki Audi, BMW i Mercedes ogłosiły, że zbudują w Brazylii swoje fabryki. Zapewne wpływ na decyzje podjęte przez zarządy tych przedsiębiorstw miał fakt, że rząd brazylijski podniósł cło na auta z importu, równocześnie tworząc program ulg podatkowych dla firm gotowych wznosić zakłady na miejscu.

Reuters podał, że do producentów niemieckich dołączy Jaguar Land Rover. Brytyjska grupa należy do indyjskiego koncernu TATA.

Podobno rozmowy w sprawie budowy kompleksu, który powstanie w miejscowości Itatiaia, dobiegają końca. Fabryka ma kosztować 437 mln dol.

Burmistrz Itatiaia Luiz Carlos Ferreira Bastos twierdzi, że zatrudnienie w obiekcie znajdzie od 500 do 700 osób. Przedstawiciele Jaguara i Land Rovera nie zaprzeczają planom inwestycyjnym, ale nie chcą potwierdzić informacji na temat liczby zatrudnionych i sum, które zostaną przeznaczone na budowę fabryki.

Zakład ma ponoć wystartować z produkcją w 2015 r. Nie wiadomo, jakie modele będzie wytwarzał, rocznie z taśmy ma zjeżdżać ok. 50 000 samochodów.

Land Rover od początku stycznia do końca października sprzedał w Brazylii 8920 samochodów, podczas gdy BMW 11 520, a Mercedes-Benz 10 510.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)