Ile być zapłacił za autopilota w swoim samochodzie?

Ile być zapłacił za autopilota w swoim samochodzie?

Ile być zapłacił za autopilota w swoim samochodzie?
Marcin Łobodziński
04.10.2016 07:26, aktualizacja: 14.10.2022 13:59

Hakan Samuelsson, szef Volvo poinformował, że w niedalekiej przyszłości system autopilota będzie dodatkowo płatną opcją w samochodach szwedzkiej marki. Ma kosztować około 10 tys. dolarów.

Aby samochody premium były jeszcze bardziej premium, powinny być wyposażone w system autonomicznej jazdy z autopilotem, pozwalającym całkowicie się zrelaksować w fotelu kierowcy, przeczytać książkę lub obejrzeć film. Takie zdanie na temat luksusowych samochodów ma dyrektor generalny Volvo Cars Hakan Samuelsson.

W szwedzkich autach taka technika zawita w ciągu najbliższych pięciu lat z uwzględnieniem państw, w których jest odpowiednia infrastruktura drogowa. Będzie to dodatkowo płatna opcja kosztująca około 10 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu na złotówki około 38 tys. zł. Spoglądając na cennik modelu S90 byłaby to zdecydowanie najdroższa opcja dla tego modelu. Dla przykładu, 18,7 tys. zł kosztuje audio klasy premium z nawigacją i asystentem parkowania.

We sierpniu firmy Volvo i Uber podpisały porozumienie, na mocy którego Uber będzie kupował od Volvo całkowicie autonomiczne pojazdy, skonstruowane do przewozu pasażerów. Obie firmy będą się dzielić swoją technologią i wdrażać własne rozwiązania w jednym pojeździe. Pierwsze testy samochodów bez kierowców rozpoczną się w Pittsburghu.

We wrześniu Volvo poinformowało o starcie programu Drive Me, zdaniem firmy - najbardziej zaawansowanego projektu jazdy autonomicznej na świecie, realizowanego na drogach publicznych. W Goeteborgu wyjechał na drogi publiczne autonomiczny model Volvo XC90. W projekcie chodzi o to by całkowicie odciążyć kierowcę od prowadzenia pojazdu, ale z zaznaczeniem, że autonomiczna jazda będzie realizowana wyłącznie na dostosowanych do tego drogach szwedzkiego miasta. Wkrótce podobne wdrożenia odbędą się w Londynie, a potem w wybranych miastach chińskich, z którymi są jeszcze prowadzone rozmowy na ten temat.

Jak myślicie, czy cena 38 tys. zł to dużo czy mało za opcję autonomicznej jazdy? Uwzględnijcie przy tym, że mowa o autach klasy premium, kosztujących przynajmniej 200 tys. zł. Ile wy zapłacilibyście za funkcję autopilota, pozwalającą się wam wyłączyć podczas jazdy w korku czy na autostradzie?

[polldaddy]9540757[/polldaddy]

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)