Holowanie auta – jakie są zasady? Czy można legalnie holować samochód?
27.09.2023 17:17, aktual.: 28.09.2023 12:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy wiesz, jak prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić proces holowania auta? Wbrew pozorom nie każdy kierowca wie, jaki sprzęt jest do tego potrzebny. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zachować się na drodze w takiej sytuacji, nasz artykuł rozwieje wątpliwości.
Podczas podróży może zdarzyć się nieprzewidziana awaria lub wypadek. Znajomość zasad holowania auta może być nieoceniona w takich sytuacjach. Warto również wiedzieć, kiedy można zająć się tym na własną rękę, a kiedy konieczne będzie wezwanie lawety.
Holowanie auta – podstawowe informacje
Jeśli twoje auto zostało unieruchomione na trasie, najwygodniej jest wezwać pomoc drogową. Taka usługa wchodzi w skład większości pakietów Assistance dołączanych do ubezpieczeń OC oraz AC – sprawdź więc, czy masz ją w swojej polisie. Jeśli nie, najlepiej przy najbliższej okazji zmienić towarzystwo! Skorzystaj z rozwiązania, jakim jest kalkulator ubezpieczenia OC AC HDI, by bez żadnych zobowiązań wyliczyć swoją nową stawkę.
Jak przygotować auto do holowania?
Innym rozwiązaniem będzie holowanie samochodu przez inny pojazd. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania – zarówno pod kątem wyposażenia, jak i znajomości przepisów. Wśród potrzebnych narzędzi są lina do holowania o odpowiedniej wytrzymałości lub zestaw holowniczy, który pozwala na bezpieczne i stabilne przemieszczanie pojazdu. Nie można też zapomnieć o konieczności zastosowania odpowiednich oznakowań, aby inni kierowcy byli świadomi tego, że pojazd przed nimi jest niesprawny:
- należy umieścić trójkąt ostrzegawczy na tylnej szybie;
- pojazd holujący musi mieć zapalone światła mijania (zabronione jest włączanie świateł awaryjnych);
- połączenie pomiędzy autem holującym a holowanym musi być wyraźnie oznaczone np. za pomocą żółtych lub czerwonych chorągiewek czy zawiązanych naprzemiennie białych i czerwonych pasów materiału.
Prędkość, z jaką może poruszać się auto
Również kierowcy obu pojazdów powinni zdawać sobie sprawę z podstawowych zasad ruchu drogowego, które regulują holowanie. Prędkość holowanego pojazdu nie może przekroczyć 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Ponadto kierowca holowanego pojazdu powinien posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Wydaje się oczywiste?
Najlepiej, by prowadził go bardziej doświadczony kierowca. Osoba świeżo po kursie może nie sprostać temu wyzwaniu.
Istotne zasady bezpieczeństwa
W trakcie holowania auta należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu:
- konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, aby uniknąć kolizji w razie nagłego hamowania;
- zawsze należy stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.
Ważnym aspektem jest także odpowiednia komunikacja między kierowcami – mogą skorzystać z telefonów komórkowych lub innych środków komunikacji, aby utrzymać stały kontakt i szybko reagować na ewentualne zagrożenia. Należy przy tym korzystać z zestawu głośnomówiącego. Trzymanie w ręku aparatu bądź mikrofonu może skutkować mandatem karnym.
Kiedy nie można samodzielnie holować auta?
Warto również zdawać sobie sprawę, że proces holowania auta jest ściśle regulowany, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Ważne jest, aby każdy, kto bierze udział w procesie, był świadomy swoich obowiązków i przestrzegał zasad ruchu drogowego. Trzeba również wiedzieć, w jakich sytuacjach nie jest możliwe samodzielne holowanie samochodu. Nie można tego zrobić:
- kiedy pojazd ma niesprawne hamulce;
- gdy ruch odbywa się na autostradzie;
- kiedy pojazd ma przyczepę lub naczepę;
- kiedy konieczne jest holowanie więcej niż jednego pojazdu.
Możliwość samodzielnego holowania jest dyskusyjna także w przypadku samochodów elektrycznych, hybrydowych czy z automatyczną skrzynią biegów. Istnieje bowiem ryzyko ich uszkodzenia. Dlatego najlepiej sprawdzić, co widnieje na ten temat w instrukcji obsługi.
Holowanie samochodu nie jest łatwe
Holowanie auta jest zadaniem, które wymaga sporego poziomu umiejętności i odpowiedzialności. Kierowca pojazdu holującego musi mieć świadomość, że jego manewry mogą być utrudnione przez dodatkowy ciężar holowanego pojazdu. Z tego powodu osoba prowadząca pojazd holujący powinna być doświadczona i znać techniki holowania, które pozwolą na uniknięcie potencjalnych wypadków lub kolizji. Dodatkowo jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i kierowcy holowanego pojazdu.
Holowanie auta – co warto zapamiętać?
Po przeanalizowaniu kluczowych aspektów holowania auta łatwo zauważyć, że jest to proces wymagający odpowiedniego przygotowania oraz znajomości zasad ruchu drogowego. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a przestrzeganie przepisów daje gwarancję, że proces będzie przebiegał sprawnie i bez komplikacji. Pamiętaj, że odpowiedzialność spoczywa na obu kierowcach i należy do tego podejść z pełnym zaangażowaniem i uwagą.