Fałszywe prawa jazdy w Polsce. Na egzamin stawiali się chińscy dublerzy

Fałszywe prawa jazdy w Polsce. Na egzamin stawiali się chińscy dublerzy22.09.2020 14:36
Fałszywe prawa jazdy w Polsce. Na egzamin stawiali się chińscy dublerzy
Źródło zdjęć: © fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Na terenie Polski powstała grupa, która "załatwiała" obywatelom Chin międzynarodowe prawa jazdy. Na egzamin stawiali się dublerzy.

Obywatele Chin, by legalnie poruszać się po drogach Unii Europejskiej, muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument, którego wymaga się od osób pochodzenia innego niż z państw, które podpisały Konwencję Wiedeńską i Genewską. Wystarczy zdać egzamin, by je zdobyć, ale dla Chińczyków jedną z barier może być choćby język.

Problem wielu obywateli Państwa Środka rozwiązywała grupa składająca się z dwóch Chińczyków i Polki. Po kontakcie z zainteresowanym przesyłali oni oryginały dokumentów, zakładali profile kierowcy, a na egzaminie stawiał się Azjata lub Azjatka, by zdać go za "klienta". Po uzyskaniu pozytywnego wyniku trafiał on do zainteresowanego, oczywiście za opłatą.

Według Policji proceder ten trwał przynajmniej od 2019 roku, a został ujawniony w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Zatrzymano kilka osób, w tym dublerów stawiających się na egzaminy. Postawiono im m.in. zarzuty poświadczenia nieprawdy, wprowadzenia w błąd funkcjonariusza publicznego, wyłudzenia, współpracy z zorganizowaną grupą przestępczą. Tarnowscy funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań, ponieważ sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)