Poradniki i mechanikaSprawdź, gdzie przyda się międzynarodowe prawo jazdy. Podpowiadamy, jak je wyrobić

Sprawdź, gdzie przyda się międzynarodowe prawo jazdy. Podpowiadamy, jak je wyrobić

Międzynarodowe prawo jazdy to dla wielu kierowców, nawet tych jeżdżących za granicę, zupełnie nieznana lub zapomniana rzecz. Nie każdy wie, że można je wyrobić w trzy dni i że nie jest dokumentem.

Międzynarodowe prawo jazdy wciąż ma papierową formę
Międzynarodowe prawo jazdy wciąż ma papierową formę
Źródło zdjęć: © fot. obywatel.gov.pl
Marcin Łobodziński

15.11.2018 | aktual.: 30.03.2023 10:58

Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?

Nie jest to wbrew pozorom żaden dokument, a jedynie przetłumaczony na języki obce odpis krajowego prawa jazdy potwierdzony urzędowo. Ważny wyłącznie z oryginalnym, prawem jazdy. Wyglądem przypomina paszport (kilka stron w kilku językach) i są jego dwie wersje.

Gdzie nie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy?

Na krajowym prawie jazdy można bez ograniczeń jeździć po państwach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przepisy mówią, że w pozostałych krajach trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Jednak praktyka pokazuje, że bez większego problemu polskie jest akceptowane np. w USA (dużo zależy od Stanu) czy Rosji (dużo zależy od policjanta). Nie jest to określone żadnymi zapisami, ale potwierdzone praktyką turystów.

Mimo to aby oszczędzić sobie nerwów, np. gdy dojdzie do wypadku, warto taki międzynarodowy odpis mieć. Co więcej, jeżeli jedziecie na dłużej, warto wyrobić sobie prawo jazdy lokalne.

Dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy

Ważne jest, by wyrobić międzynarodowe prawo jazdy według odpowiedniego do danego państwa wzoru. Chodzi o to, że akceptują je kraje, które podpisały Konwencję Wiedeńską i Konwencję Genewską. Część państw podpisała obie konwencje, np. Ukraina, ale niektóre tylko jedną z nich - np. Tajlandia.

Oznacza to, że wybierając się do danego kraju, trzeba wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy wg. wzoru wiedeńskiego lub genewskiego. Można też według obu wzorów – jako dwa oddzielne odpisy.

Jeżeli nie znajdziecie egzotycznego kraju na liście genewskiej lub wiedeńskiej, wówczas należy wysłać zapytanie do ambasady. Często jest tak, że pomimo niepodpisania konwencji, w kraju obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Niekiedy trzeba będzie jednak wyrobić sobie lokalny dokument.

Kto może uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Każdy, kto ma ważne polskie prawo jazdy i nie zostało mu ono zatrzymane. Można je wyrobić nawet będąc za granicą, np. przez pełnomocnika.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Sprawę załatwia się w dowolnym starostwie. Składa się wniosek, odpowiednie zdjęcia, kopię prawa jazdy i potwierdzenie zapłaty (35,5 zł). Wszystko można zrobić na miejscu lub przez pocztę.

W niektórych urzędach międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane od ręki, w innych czeka się do trzech dni. Jest ono ważne przez trzy lata od wydania, ale nie krócej niż dokument krajowy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można ubiegać się od razu o dwa wzory.

Międzynarodowe prawo jazdy w Polsce

Takie prawo jazdy wydane polskiemu obywatelowi nie jest honorowane w Polsce. Nie jest to bowiem dokument, a że jest ważny wyłącznie z oryginalnym prawem jazdy, nie miałoby to sensu.

Piszę jednak o tym dlatego, żeby przestrzec przed pomysłem pokazywania takiego prawa jazdy po zatrzymaniu za wykroczenie krajowego dokumentu. Analogicznie ta kwestia wygląda w państwach należących do UE i EWG.

Gdzie najbliżej międzynarodowe prawo jazdy może się przydać?

Tak jak napisałem wcześniej, co do zasady w krajach nienależących do UE i EWG. Tym samym mowa o najbliżej położonych: Rosji, Ukrainie, Białorusi i Mołdawii, a także Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Albanii czy Turcji. Praktyka pokazuje, że w Ukrainie, Rosji i Turcji wystarczy nawet dokument krajowy.

Międzynarodowe prawo jazdy a przepisy ruchu drogowego

Warto podkreślić raz jeszcze, że międzynarodowe prawo jazdy nie jest dokumentem, a tym samym nie potwierdza znajomości lokalnych przepisów ruchu drogowego. Jest jedynie potwierdzeniem dla zagranicznych funkcjonariuszy, że w swoim kraju macie uprawnienia do kierowania pojazdem.

Pamiętajcie o tym przed wyjazdem. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju poznajcie lokalne przepisy, a przede wszystkim nie kuście losu. W razie kolizji czy wypadku, międzynarodowe prawo jazdy nie uchroni was przed nieznajomością przepisów

.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)