Poradniki i mechanikaDzień bez Samochodu ale z "prawkiem" kat. B. Oto czym jeszcze możesz jeździć

Dzień bez Samochodu ale z "prawkiem" kat. B. Oto czym jeszcze możesz jeździć

W Dzień bez Samochodu miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, ale mając prawo jazdy kat. B, możemy zdecydować się na inny środek transportu, który także przyczyni się do zmniejszenia korków i emisji spalin. Oto co mamy do wyboru.

Prawo jazdy kat. B daje duże możliwości
Prawo jazdy kat. B daje duże możliwości
Źródło zdjęć: © fot. Filip Buliński
Filip Buliński

22.09.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:03

22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu, w związku z czym włodarze miast zachęcają mieszkańców, by skorzystali z komunikacji miejskiej, kusząc m.in. darmowymi przejazdami czy specjalnymi atrakcjami. Mając jednak prawo jazdy kat. B i zostawiając samochód w domu, można wybrać jeszcze szereg innych środków lokomocji.

Czym można jeździć, mając kat. B?

Prawo jazdy kat. B oczywiście głównie kojarzy nam się z możliwością kierowania pojazdami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz dostosowanymi do przewożenia nie więcej niż 9 osób (razem z kierowcą). Oprócz tego dokument uprawnia nas także do ciągnięcia przyczepy lekkiej, której masa nie przekracza 750 kg, lub cięższej, jeśli masa zestawu (samochodu i przyczepy) nie przekroczy 3,5 t, a sama przyczepa nie jest cięższa od pojazdu.

Ale to nie wszystko. Posiadając wspomniane uprawnienia, do dyspozycji mamy jeszcze wiele innych pojazdów. Dobrą alternatywą dla samochodu może być jednoślad, jeśli jego silnik ma pojemność do 50 cm3, a gdy mamy prawo jazdy co najmniej 3 lata, jednostka może mieć pojemność do 125 cm3 i moc nie większą niż 11 kW (15 KM).

Od końca 2018 r. prawo jazdy kat. B uprawnia także do kierowania trójkołowcami z homologacją L5e, czyli takich, w których minimalna odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi wynosi co najmniej 460 mm, a w skład wyposażenia wchodzi hamulec postojowy.

Wspomniana kategoria zezwala także na prowadzenie czterokołowców lekkich i zwykłych, do których zaliczają się quady i mikrosamochody. Są tu jednak pewne wyjątki, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli quad jest zarejestrowany jako motocykl, obowiązują takie same ograniczenia jak dla jednośladów.

Z kolei tzw. mikrosamochody nie mogą ważyć więcej niż 350 kg, ich silnik może mieć maksymalnie 4 kW, a prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 km/h. Ostatnią grupą pojazdów, którymi można kierować, mając prawo jazdy kat. B, są traktory i pojazdy wolnobieżne. Chcąc dodatkowo ciągnikiem holować przyczepę, nie może ona ważyć więcej niż 750 kg.

Źródło artykułu:WP Autokult
motocykleprzepisyprawo jazdy kat. b
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)