Do listopada szkolenia z bezpieczeństwa dla starszych osób. To potrzebna akcja

Do listopada szkolenia z bezpieczeństwa dla starszych osób. To potrzebna akcja

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze możliwości i czekające na nas zagrożenia
Wraz z wiekiem zmieniają się nasze możliwości i czekające na nas zagrożenia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik
17.09.2023 13:01, aktualizacja: 17.09.2023 16:02

Od września do listopada trwać będą organizowane we wszystkich województwach szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowane do starszych osób. Warto z nich skorzystać, bo stawką może być własne życie.

Z oferty szkoleń mogą skorzystać osoby w wieku przynajmniej 60 lat. Pierwsze warsztaty ruszają w poniedziałek 18 września, a cała akcja będzie trwała do listopada. Podczas trzygodzinnych zajęć instruktorzy przedstawiają ostatnie zmiany w przepisach, przypominają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ale też mówią o ważnych dla bezpieczeństwa zmianach fizjologicznych zachodzących wraz z wiekiem i omawiają wpływ przyjmowania leków na zdolność do prowadzenia pojazdów. Ostatni z tematów jest często pomijany w dyskursie na temat bezpieczeństwa na drogach.

Na stronie internetowej seniornadrodze.pl można zapoznać się z harmonogramem zajęć w najbliższych tygodniach. Warto skorzystać z możliwości podniesienia swojej świadomości, bo starsze osoby nie zawsze mogą czuć się na drodze bezpiecznie. Wbrew obiegowym opiniom, kierowcy w bardziej zaawansowanym wieku nie powodują dużego zagrożenia. Jak wynika z raportu Komendy Głównej Policji, w 2022 r. w przypadku osób powyżej 60. roku życia przelicznik liczby spowodowanych wypadków na 10 tys. mieszkańców kraju w tym przedziale wiekowym wynosił 3,64. Dla kierowców w wieku 18-24 lata było to 12,01, a dla osób w wieku 25-39 lat 7,26.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie jednak to właśnie piesze osoby powyżej 60. roku życia w 2022 r. stanowiły 50 proc. śmiertelnych ofiar potrąceń. Można podejrzewać, że podobna zależność występuje w przypadku osób poruszających się na rowerach. Na ten temat policyjny raport jednak milczy.

Zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów nie jest powodem do wstydu. To szansa, by być lepszym kierowcą, a także bezpieczniejszym pieszym czy rowerzystą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)