Dekotora - statki kosmiczne na kółkach
Dzisiaj trochę wyjątkowy temat, powiedziałbym wręcz, że z rozmachem. Ten wpis wyjątkowo nie jest o samochodach osobowych, a o ciężarówkach. Zaznaczę dlatego, że nie jestem fanem aut ciężarowych. Poruszam dzisiejszy temat by pokazać tylko pewien styl tuningu z Japonii, który nie zaczął się od potrzeby wyrażenia swojej indywidualności. Wywodzi się z potrzeby zabezpieczenia samochodu przed szkodliwymi warunkami. Zapoznajcie się z Dekotora (デコトラ).
02.11.2015 | aktual.: 02.10.2022 09:12
Dekotora skrót od Decoration Truck czyli jak łatwo zrozumieć udekorowane ciężarówki. Jak widzicie już na obrazkach, kierowcy tych pojazdów poszli parę kroków dalej niż robi się to w Europie. Tak jak u nas, wykonuje się na nich skomplikowane malowanie przy pomocy aerografu. Następnie montuje się dużo chromowanych elementów, ogromne zderzaki i mnóstwo iluminacji. Także wnętrza są oryginalnie przerobione.
Jak już pewnie zaważyliście, praktycznie żaden element zewnętrzny nie zostaje oryginalny. Co ciekawe, te samochody są legalnie dopuszczone do ruchu. Oczywiście wszystko musi być solidnie skonstruowane, by przeszło przegląd techniczny.
Części do tego typu modyfikacji można zaleźć w ogromnych marketach z elementami do tuningu samochodów dostawczych. Coś w stylu Super Autobacs, ale dla ciężarówek.
Początek całego stylu jak już wspomniałem zaczął się od zabezpieczania samochodów. Właściciele lekkich ciężarówek którzy pracowali w dokach chronili przestrzenie ładunkowe kawałkami płyt ze stali nierdzewnej . Miało to zapobiec korozji podczas kontaktu ze słoną wodą i wszechobecną solą.
Dzisiaj ten styl można podzielić na pięć nurtów. Dwa wywodzące się od różnych regionów Japonii: Kanto i Kansai - różnią się one podejściem do modyfikacji. W jednym regionie bardziej stawia się na wszelakie iluminacje, a w innym na pochromowane elementy. Kolejny to Gundam, czyli przerabianie ciężarówki by przypominała popularną serię o walczących mechach. Stawia się w nim na części wykonywane na zamówienie. Dwa pozostałe to Retro i Modern (ten ostatni można szeroko interpretować bo w nim zawarte są również 3 pierwsze wymienione style).
Styl retro nawiązuje do czasu największego rozkwitu który zaczął się w połowie lat 70. W tym czasie zaczęła powstawiać seria filmów o tytule トラック野郎 (w tłumaczeniu na angielski oznacza "Track Guys" albo "Truckers"). Kierowcy zainspirowani przygodami głównych bohaterów w udekorowanych ciężarówkach zaczęli kopiować ich wygląd.
Samochodów tych nie spotyka się na co dzień. Z racji swoich gabarytów ciężko im się poruszać po zatłoczonych metropoliach. Najczęściej można je spotkać na autostradach. Cześć właścicieli traktuje takie pojazdy jako swoje zabawki i jeździ nimi na zloty. Na takich spotkaniach oświetlenie gra pierwsze skrzypce. Obejrzyjcie filmiki.
全国歌麿会2010カウントダウン SEREKA丸
ばかっこいい『デコトラが見てみたい!』最終回
Na żywo musi to robić niesamowite wrażenie.
Dzięki że przeczytaliście. Mam nadzieje że Was to zaciekawiło. Mnie ciekawi jak oceniacie ten rodzaj tuningu. Uważacie to za wiochę, czy też podoba wam się? Czekam na wasze opinie w komentarzach. Pozdrawiam.