Czy można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar? [aktualizacja]

Nowe przepisy pozwalające policji na natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości wciąż budzą kontrowersje i pytania. Jednym z nich jest pytanie o możliwość utraty prawa jazdy gdy kierowca zostanie złapany na przekroczeniu prędkości przez fotoradar.

Czy można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar? [aktualizacja]
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie fotoradaru z Shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/pic198808967/stockphototrafficspeedcameraoverthebluesky.html?src=UEmkF3ma4kUJEfsgkPnnVA167)
Marcin Łobodziński

30.05.2015 | aktual.: 02.10.2022 10:03

W wywiadzie dla telewizji TVN Turbo Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta St. Warszawy twierdzi, że nie tylko policjant ma prawo do zatrzymania prawa jazdy, ale także Urząd Miasta jeżeli dostanie od Straży Miejskiej lub Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego informację o popełnieniu wykroczenia wraz z zidentyfikowanym sprawcą. Oznacza to, że jeżeli kierowca dostanie powiadomienie ze Straży Miejskiej lub GITD o zdjęciu z fotoradaru i przyzna się do popełnienia wykroczenia przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h może stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Urząd Miasta decyzją administracyjną zatrzymuje uprawnienia wysyłając listem poleconym kierowcy żądanie oddania dokumentu do wydziału komunikacji.

Postanowiliśmy sprawdzić tę kwestię i zajrzeliśmy do znowelizowanego Kodeksu Drogowego, do działu „Kontrola ruchu drogowego”, rozdziału 3 „Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami”.

Czytamy w nim o uprawnieniach policjanta (art. 135). Następnie w art. 137 mamy informację o tym, że w określonych przypadkach postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje prokurator lub sąd. Dopiero w art. 139 docieramy do czegoś takiego:

Art. 139 ust.4

W przypadku kontroli, o której mowa w art. 129a ust. 1, uprawnienia i obowiązki policjantów określone w art. 135 ust. 1 i art. 136 ust. 1 wykonują w stosunku do kierujących pojazdami również inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Tu jednak nie ma informacji o przekazaniu sprawy Urzędowi Miasta lecz o tym, że inspektor GITD tak jak policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy. Nie ma mowy o strażnikach miejskich. Nie jest to zatem przypadek gdy inspektor GITD wysyła informację do Urzędu Miasta ze zidentyfikowanym sprawcą, o czym mówi rzecznik Urzędu Miasta St. Warszawy gdyż to inspektor musiałby zatrzymać dokument kierowcy, a nie decyzją administracyjną urzędnik.

W Kodeksie Drogowym mamy jeszcze art. 140, który mówi o decyzji cofnięcia uprawnień przez starostę w razie przekroczenia liczby punktów karnych lub na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji. Na podstawie tego artykułu również Urząd Miasta nie może zatrzymać uprawnień kierowcy złapanego na fotoradar.

Zapytaliśmy zatem rzecznika Urzędu Miasta St. Warszawy Bartosza Milczarczyka o podstawę prawną do zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Czekamy na odpowiedź.

[aktualizacja 30 maja]

Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta St. Warszawy odpowiedział na nasze zapytanie o podstawę prawną do zatrzymania prawa jazdy przez urzędników miejskich za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar, za co dziękujemy. Oto ona:

*Art. 102. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa

jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy:

(...)

  1. kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h

na obszarze zabudowanym;*

A zatem pozostaje tylko kwestia udowodnienia winy przez strażników miejskich lub funkcjonariuszy GITD. Pamiętajcie, że za składanie fałszywych zeznań kary są znacznie surowsze niż mandat lub odebranie prawa jazdy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)