Przestawił auto pod wpływem na własnym podwórku. Sąd wydał wyrok

Przepisy jasno zakazują prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku precyzuje, czym jest ruch lądowy i czy zakaz ten obowiązuje również na prywatnych posesjach.

W czasie majówki pijani kierowcy to prawdziwy problem.
W czasie majówki pijani kierowcy to prawdziwy problem.
Źródło zdjęć: © Lubuska policja

25.07.2024 | aktual.: 26.07.2024 08:25

Sprawa dotyczyła osoby, która, będąc pod wpływem alkoholu, wsiadła do samochodu i przejechała nim do bramy posesji, skąd pojazd przejął inny kierowca. Podczas procesu pojawiło się pytanie, czy sąd powinien ukarać osobę za jazdę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu). Ostatecznie kierowca został uniewinniony, ponieważ kluczowe okazało się pojęcie ruchu lądowego.

Temat nie jest jednak jednoznaczny. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r.: "Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie można zliczyć miejsc, gdzie ruch jest ograniczony do wąskiej grupy osób".

W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1976 r. wyraźnie stwierdzono, że podwórko prywatnego domu mieszkalnego nie jest miejscem ruchu lądowego.

Zasadnicze znaczenie ma więc dostępność terenu dla postronnych. W decyzji Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2012 r. możemy przeczytać: "Wszystkie wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym, przyp. red.) obszary, na których może odbywać się ruch lądowy, mają wspólne cechy, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i używane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów...".

Tym samym można jednoznacznie stwierdzić, że teren prywatny czy obiekt zamknięty dla postronnych osób wyklucza pojęcie ruchu lądowego.

Warto jednak zauważyć jedną istotną kwestię. Sąd podkreślił, że przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi - tylko w miejscach, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem, że jest to niezbędne do zapobieżenia zagrożeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której na prywatnym podwórku zostajemy uczestnikami ruchu drogowego. Najlepszym przykładem może być impreza, na którą przybywają goście, a na terenie posesji pojawia się ruch pieszych (np. obsługi).

Pomimo iż z prawnego punktu widzenia na własnym, zwłaszcza zamkniętym terenie można prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu, to w praktyce wyrządzenie komuś szkody w takim stanie będzie skutkowało poważną karą. Lepiej uważać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (296)