Co może zrobić policja w czasie kontroli drogowej?
Pewnie nie raz każdemu z Was zdarzyło się podczas jazdy samochodem zostać zatrzymanym przez policję, a jeśli nie to zapewne jeszcze kiedyś tego doświadczycie. Jakie uprawnienia w takich sytuacjach ma policjant? W jakich przypadkach możecie stracić dowód rejestracyjny, a kiedy drogówka może skonfiskować Wasze auto? Jakie prawa ma funkcjonariusz umundurowany, a jakie policjant po cywilnemu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie czytając tekst.
30.06.2013 | aktual.: 08.10.2022 08:28
Zarówno funkcjonariusz umundurowany jak i ten po cywilnemu mogą wydawać zarówno kierowcom jak i pieszym polecenia i sygnały. Policjant w mundurze daje sygnał do zatrzymania lizakiem, ale tylko w przypadku dobrej widoczności na drodze. Po zmroku lub w czasie mgły w tym samym celu stosuje latarkę z czerwonym światłem lub tarczkę z czerwonym odblaskiem.
Funkcjonariusz w mundurze może zatrzymać Was wszędzie bez względu na to czy jest to teren zabudowany czy też inny obszar pod warunkiem, że miejsce to nie stwarza zagrożenia na drodze. A jak wygląda sytuacja w przypadku policjanta w cywilnym ubraniu?
Policjant po cywilnemu może natomiast zatrzymać kierowcę wyłącznie na terenie zabudowanym. – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik.pl – Ponadto nie może dawać on sygnału do zatrzymania ręką, musi mieć lizak lub latarkę. W przeciwnym razie kierowca nie musi reagować na dawane przez niego znaki.
Funkcjonariusz w mundurze również ma prawo nakazać Wam zatrzymanie auta, nawet jeśli pojazd którym się porusza nie jest radiowozem. Natomiast policjant po cywilnemu może zatrzymywać Was z radiowozu tylko i wyłącznie w terenie zabudowanym. Jeśli nie macie pewności czy osoba chcąca Was zatrzymać jest rzeczywiście prawdziwym funkcjonariuszem to powinniście telefonicznie skontaktować się z policją i podać numery rejestracyjne jej pojazdu.
Jak zgodnie z prawem powinno przebiegać zatrzymanie? Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 lipca 2008 roku zaraz po zatrzymaniu funkcjonariusz ma obowiązek podać Wam swoje dane personalne, a dokładnie: imię, nazwisko, stopnień służbowy, a także powód kontroli. Policjant w mundurze okazuje legitymację tylko na prośbę kontrolowanego, z kolei ten po cywilnemu ma obowiązek pokazania jej zaraz po zatrzymaniu. Sposób okazania takiego dokumentu również nie pozostaje bez znaczenia, musi być to zrobione tak, aby kierowca miał możliwość przeczytania a nawet spisania danych policjanta.
Funkcjonariusz ma prawo zażądać od pasażerów opuszczenia pojazdu, może również nakazać kierującemu pojazdem poddanie się badaniu na trzeźwość przy użyciu alkomatu. W przypadku, gdy kierowca odmówi, policjant może zlecić badanie krwi nawet stosując przy tym środki przymusu.
Jeżeli badanie wykaże, że prowadzący jest pod wpływem alkoholu funkcjonariusze mają prawo tymczasowo zabrać jego samochód. Policja może skorzystać z tego prawa również w przypadku, gdy kierowca nie ma wymaganych dokumentów, opłaconej składki OC, samochód jest w złym stanie technicznym oraz, gdy narusza wymagania ochrony środowiska. Z kolei dowód rejestracyjny może zostać skonfiskowany w sytuacji, gdy przegląd techniczny pojazdu nie został przeprowadzony w wyznaczonym terminie lub auto zagraża bezpieczeństwu na drodze.
Kiedy policjant może poprosić kierowcę o przyjście do radiowozu? Na przykład jeśli chce zbadać jego trzeźwość, a ze względu na jego stan zrobienie tego w innym miejscu jest po prostu niemożliwe. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli kierujący musi zostać zabrany do izby wytrzeźwień lub do jednostki policji. Kierowca musi wsiąść do radiowozu również wtedy, gdy chce obejrzeć materiał nagrany przez wideorejestrator lub jeśli był świadkiem zdarzenia drogowego i funkcjonariusz musi spisać jego zeznania. A jak w czasie kontroli drogowej jest z przeszukiwaniem samochodu i rewizją osobistą?
Funkcjonariusz policji ma prawo do przeprowadzenia kontroli osobistej czy sprawdzenia zawartości bagażu lub ładunku, ale przeszukania nie mogą być przeprowadzane rutynowo. – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – Policjant może dokonać przeszukania tylko, gdy ma względem uczestnika ruchu uzasadnione podejrzenie, że popełnił on czyn zabroniony. To samo tyczy się sprawdzenia telefonu komórkowego. – dodaje.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że przeszukania powinny być stosowane przez policję tylko w wyjątkowych przypadkach określonych przepisami prawa. Jeśli kierowca, którego auto zostało przeszukane uważa, że prawo w stosunku do niego zostało nadużyte to może złożyć na policjanta zażalenia. Każdy bez wyjątków może również zażądać od funkcjonariusza sporządzenia protokołu przeszukania.
Źródło: Korkowo.pl