Cena będzie ogromna. Ferrari 288 GTO Evoluzione trafi aukcję

Cena będzie ogromna. Ferrari 288 GTO Evoluzione trafi aukcję

Ferrari 288 GTO Evoluzione
Ferrari 288 GTO Evoluzione
Źródło zdjęć: © fot. RM Sotheby's
Szymon Jasina
25.09.2022 13:58, aktualizacja: 13.03.2023 15:35

Może wygląda dziwnie, ale Ferrari 288 GTO Evoluzione to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych modeli w historii włoskiej marki. Jeden z egzemplarzy trafi niedługo na aukcję RM Sotheby's i wszystko wskazuje na to, że nowy właściciel będzie musiał sporo za niego zapłacić.

Pochodzenie nietypowego wyglądu Ferrari 288 GTO Evoluzione z 1987 r. wyjaśnia już jego nazwa. Jest to model GTO 288, ale po sporych zmianach. Jednak nie był to zwykły lifting i sztuka dla sztuki. Model ten został podporządkowany maksymalnym osiągom, gdyż miało być to homologacyjne auto dla konstrukcji, która miała startować w Grupie B. Ta jednak została zlikwidowana, a Ferrari wyprodukowało tylko prototyp i pięć gotowych samochodów.

Do dziś przetrwało pięć z tych aut, z czego dwa znajdują się w muzeum Ferrari i w państwowej kolekcji. Zatem "na rynku" są tylko trzy egzemplarze, co czyni 288 GTO Evoluzione jednym z najrzadszych modeli włoskiej marki. Taka wyjątkowość oznacza też, że auta te przewijały się przez kolekcje różnych znanych osób i tak sprzedawany teraz przez niemieckiego właściciela egzemplarz początkowo należał do belgijskiego milionera i kierowcy wyścigowego Jeana "Beurlysa" Blatona, a później był częścią kolekcji kanadyjskiego miliardera Lawrence'a Strolla, dziś właściciela m.in. marki Aston Martin.

Ferrari 288 GTO Evoluzione
Ferrari 288 GTO Evoluzione© RM Sotheby's

Ferrari 288 GTO Evoluzione było najszybszym samochodem włoskiej marki wyprodukowanym w latach 80. Podwójnie doładowany silnik V8 o pojemności 2,9 l został w tym modelu podkręcony do 659 KM, co pozwala rozpędzić się do niesamowitych 370 km/h.

Przed wystawieniem na aukcję samochód trafił do zakładu Michelotto z Padwy, który pomagał przy stworzeniu tego modelu w latach 80. Teraz specjaliści z tej samej firmy odnowili samochód i sama ta operacja kosztowała 133 tys. euro. Przy czym oprócz wymiany części eksploatacyjnych wszystko jest oryginalne – samochód posiada certyfikat Ferrari Classiche potwierdzający zgodność skrzyni biegów i silnika.

Ferrari 288 GTO Evoluzione
Ferrari 288 GTO Evoluzione© fot. RM Sotheby's

Można zatem być pewnym, że sprzedawany egzemplarz Ferrari 288 GTO Evoluzione osiągnie sporą cenę na aukcji RM Sotheby's, która zaplanowana jest na dni 19-21 października.

Ferrari 288 GTO Evoluzione
Ferrari 288 GTO Evoluzione© fot. RM Sotheby's
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)