Benzyna potaniała o 10 groszy. Czy ceny paliw spadły dzięki Orlenowi?

Benzyna potaniała o 10 groszy. Czy ceny paliw spadły dzięki Orlenowi?

Kierowcy wyjeżdżający teraz na wakacje mogą odczuć spadek cen benzyny
Kierowcy wyjeżdżający teraz na wakacje mogą odczuć spadek cen benzyny
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
30.06.2022 09:53, aktualizacja: 13.03.2023 16:46

W ciągu tygodnia serwis e-petrol.pl odnotował 10-groszowy spadek cen benzyny, zarówno tej 95-, jak i 98-oktanowej. Zapytałem analityka paliwowego, czy to zasługa Orlenu.

Dr Jakub Bogucki jest ostrożny w przypisywaniu głównej zasługi Orlenowi, ale sam zwraca uwagę, że wakacyjne rabaty mogą mieć nieduży wpływ na obniżkę ceny benzyny i jednocześnie zatrzymanie wzrostu cen oleju napędowego.

Stacje konkurencyjne zareagowały na działania PKN Orlen i dały swoje rabaty, a inne po prostu obniżyły ceny podstawowe. Specjalista zastrzega jednak, że jednym z powodów obniżek jest spadek cen hurtowych obu paliw.

Analityk paliwowy twierdzi, że realny wpływ rabatów Orlenu, mający rzeczywiste przełożenie na cały rynek paliw w Polsce, będziemy mogli zauważyć dopiero w przyszłym tygodniu. Przypomina też, że dopiero 1 lipca wchodzą uproszczone zasady rabatowania, dzięki czemu szersza rzesza klientów z tego skorzysta.

Ile kosztują paliwa w Polsce?

Obecne ceny paliw to 7,82 zł/l dla benzyny bezołowiowej 95-oktanowej i 8,45 zł/l dla 98-oktanowej. Olej napędowy zatrzymał się na poziomie 7,89 zł/l i jego średnia cena jest identyczna jak tydzień temu.

Dużo niższą, ale nieprzerwaną od tygodni obniżką cen cieszą się użytkownicy aut zasilanych gazem. LPG potaniało tylko o 3 grosze na litrze i obecnie kosztuje średnio 3,49 zł/l.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)