Autostrada A1 z płatnością mobilną. Szybciej może być również na A2 i A4

Autostrada A1 z płatnością mobilną. Szybciej może być również na A2 i A4

Na A1 elektroniczny system już działa. Czas na inne autostrady
Na A1 elektroniczny system już działa. Czas na inne autostrady
Źródło zdjęć: © PAP/Tytus Żmijewski
Tomasz Budzik
01.07.2019 13:09, aktualizacja: 28.03.2023 10:33

Główna droga nad morze właśnie stała się bardziej przejezdna. Na A1 pomiędzy Toruniem a Trójmiastem w pełni działa już mobilna płatność. Osoby, które zainstalują w telefonie odpowiednią aplikację, nie muszą zatrzymywać się na bramkach.

Od 1 lipca 2019 r. automatyczna metoda płatności AmberGo funkcjonuje na wszystkich węzłach koncesyjnego odcina autostrady A1. Na każdym placu poboru opłat uruchomiono dedykowane bramki, które pozwalają na przejazd wyłącznie użytkownikom aplikacji. Wyróżniają się one symbolem AmberGo oraz przekreślonym symbolem inkasenta. W tych bramkach niemożliwe jest ręczne uiszczenie opłaty.

Nowy system ma znacznie usprawnić przejazd kierowcom korzystającym z aplikacji. Zgodnie z założeniem nie ma konieczności całkowitego zatrzymywania się na bramkach. Zamontowane tam kamery sczytają numery rejestracyjne wolno jadącego samochodu i szlaban zostanie podniesiony. Na zjeździe z autostrady postępowanie będzie analogiczne. Wystarczy skierować się do bramki oznaczonej jako AmberGo, a aplikacja Autopay pobierze należną kwotę z przypisanej do niej karty płatniczej.

Co ciekawe, jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, z systemu wdrożonego przez AmberOne być może zaczną korzystać również koncesjonariusze na innych polskich autostradach. Chodzi o A2 i A4. Gdyby tak się stało, a do tej puli dołączyłaby również GDDKiA, wystarczyłaby jedna aplikacja, by unikać stania w kolejce do bramek na wszystkich krajowych autostradach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)