Audi tworzy plastikowe wyspy. Celem jest ochrona mórz przed plastikiem
Audi zaangażowane w ochronę środowiska wykorzystuje plastik z odpadów do tworzenia rekreacyjnych wysp. Oto przykład z Rotterdamu.
05.07.2018 | aktual.: 01.10.2022 17:20
4 lipca w Rotterdamie miało miejsce uroczyste otwarcie pływającego parku stworzonego przez Fundację Audi ds. ochrony środowiska wspólnie z partnerem Recycled Island Foundation. Jest to pokaz możliwości, jakie daje przetwórstwo śmieci z tworzyw sztucznych, pływających w wodach śródlądowych, na niewielkich głębokościach. Śmieci te są zbierane w specjalnie do tego zaprojektowanych basenach gromadzących, by nie przedostawały się do morza.
Pozyskiwany w ten sposób surowiec może być przetwarzany na różne sposoby – tłoczenie, spawanie, druk 3D. W porcie Rijnhaven w Rotterdamie pokazano, że można z nich stworzyć sześciokątne, plastikowe wysepki, których głównym zadaniem jest poprawa równowagi życia lokalnych mieszkańców oraz ryb i innych stworzeń wodnych żyjących w rzece.
- Chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak ta, do ożywienia otaczającego nas środowiska – podkreślił Rüdiger Recknagel, szef Fundacji Audi ds. ochrony środowiska. - Recykling plastikowych odpadów to jedno z głównych zadań naszej fundacji. Zależy nam na tworzeniu takiej przyszłości, w której godnie żyć będą zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz rośliny.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, że przyłączyła się do naszego projektu "pływających wysp" i że wspólnie możemy dziś uruchomić w Rotterdamie pierwszy taki teren – powiedział Ramon Knoester założyciel Recycled Island Foundation.
Powierzchnia rotterdamskiego pływającego parku złożonego z plastikowych wysepek to 140 m2 – każda o powierzchni 5 m2. Zagospodarowano je sadząc roślinność, wśród której dominuje mech, ale są też kilkumetrowe drzewa. Większość wysepek ma otwartą strukturę, tak by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. W ten sposób, tuż pod powierzchnią wody, powstała gruba plątanina korzeni. Warstwa ta to idealna przestrzeń dla rozkwitu alg, glonów i innych roślin wodnych. Te z kolei stanowią źródło pożywienia dla wodnych zwierząt.
Wysepki są ruchome, a przez to bardzo wszechstronne w użyciu. Mogą być wykorzystywane jako miejsce odpoczynku podczas przerwy na lunch, ale również np. jako scena lub widownia koncertów plenerowych organizowanych w porcie.
Planowane jest stworzenie takich pływających wysepek również w innych miejscach na świecie. Jeszcze w tym roku baseny gromadzące odpady zostaną zainstalowane na kanale Charleroi w Brukseli oraz na indonezyjskiej wyspie Ambon.