Akumulator wytrzyma wiele lat. Poświęć mu kilka minut, nie pożałujesz

Akumulator wytrzyma wiele lat. Poświęć mu kilka minut, nie pożałujesz

Sprawdzenie akumulatora warsztat mechanik
Sprawdzenie akumulatora warsztat mechanik
Źródło zdjęć: © Unsplash+ | Getty Images
27.11.2023 17:25, aktualizacja: 28.11.2023 09:10

Często pojawiają się informacje, że obecne akumulatory są niskiej jakości i mają krótką żywotność, zazwyczaj wynoszącą od 3 do 5 lat. Wielu ludzi twierdzi, że muszą je wymieniać częściej niż kiedyś. Jednak zdaniem ekspertów, takie opinie są nieprawdziwe. Twierdzą, że problem tkwi nie w jakości produktów, ale w braku odpowiedniej dbałości o nie.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ekspertów prowadzących kanał "mrAkumulator" na YouTube, każdy akumulator może bez problemu funkcjonować przez 10 lat, pod warunkiem odpowiedniego zaangażowania ze strony użytkownika. Kluczowe jest, aby zająć się nim odpowiednio przed zimą i latem. Oto kilka wskazówek, które eksperci chętnie dzielą się ze swoimi widzami.

Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić dla swojego akumulatora, jest ładowanie go dwa razy w roku. Eksperci zapewniają, że taka praktyka może realnie wydłużyć żywotność akumulatora nawet dwukrotnie. Warunkiem jest jednak korzystanie z dobrego prostownika. Można się zastanawiać, dlaczego ładowanie jest zalecane przed latem, skoro to zima wydaje się być oczywistym wyzwaniem dla akumulatora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Okazuje się, że to właśnie latem akumulator jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Wysokie temperatury mają największy wpływ na jego żywotność. Ładowanie akumulatora przed sezonem letnim pozwoli wymieszać elektrolit, co zminimalizuje procesy korozyjne i przygotuje akumulator do trudnych warunków. W akumulatorach zaniedbanych lub "zmęczonych" może dochodzić do tzw. samorozładowania.

Zwykle problemy z akumulatorem kojarzą nam się z zimą, ponieważ to właśnie wtedy ujawniają się wszelkie problemy wynikające z nieprawidłowego użytkowania go przez cały rok. Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy od sposobu eksploatacji samochodu. Jeśli jest on wykorzystywany głównie lub wyłącznie na krótkich dystansach, akumulator może wymagać częstszego ładowania — nawet co trzy miesiące. Jest to spowodowane tym, że jazdy mogą być zbyt krótkie, aby akumulator został odpowiednio naładowany przez alternator po rozruchu.

Podstawową obsługą, jaką powinien otrzymać akumulator, jest uzupełnianie poziomu elektrolitu i czyszczenie. Jeśli to możliwe, warto również sprawdzić gęstość elektrolitu za pomocą tanich przyrządów. Tę czynność można przeprowadzać tylko przed ładowaniem, czyli dwa razy w roku. Klemy i bieguny można wyczyścić za pomocą papieru ściernego lub niedrogiego przyrządu. Co pewien czas warto również wyczyścić obudowę akumulatora, aby uniknąć sytuacji, kiedy na niej pojawiają się prądy pełzające.

Sprawdzanie napięć w akumulatorze jest również ważne. Można to zrobić za pomocą prostego miernika elektrycznego (multimetru), ale warto pamiętać, że musi on mieć sprawną baterię. Rozładowana bateria w mierniku może zaburzyć pomiar, co w przypadku akumulatora jest istotne. Co dokładnie powinniśmy mierzyć?

Napięcie spoczynkowe powinno wynosić od 12,55 do 12,8 V, gdy auto jest wyłączone i zamknięte (z otwartą tylko maską). Napięcie rozruchu powinno wynosić do 10 V, a absolutnym minimum jest 8,5 V — mierzone podczas uruchamiania samochodu. Napięcie ładowania powinno wynosić od 14,0 do 14,5 V i jest mierzone podczas pracy silnika. Spadki napięcia nie powinny przekraczać 200 mV i są mierzone pomiędzy alternatorem i akumulatorem.

Aby sprawdzić obwód zasilania, elektrodę miernika przykładamy do przewodu prądowego alternatora, a drugą do bieguna dodatniego akumulatora. Aby sprawdzić obwód masy, przykładamy jedną elektrodę do obudowy alternatora, a drugą do minusa akumulatora. Spadki mierzymy tylko wtedy, kiedy auto jest stare i pojawiają się problemy z ładowaniem akumulatora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)