Kupno samochodu używanego [kompendium wiedzy]

Ten artykuł ma 7 stron:

Kupno samochodu używanego — wstęp

W dzisiejszych czasach samochód to nie tylko środek komunikacji ale często także narzędzie lub miejsce pracy, w którym wiele osób spędza sporą część dnia. Zakup odpowiedniego auta w rozsądnej cenie, które spełni wszystkie wymagania i nie będzie sprawiać problemów użytkowych może wydawać się łatwy tylko z pozoru. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć gdzie szukać samochodu, na jakiej podstawie podjąć właściwą decyzję i jak przeprowadzić transakcję kupna.

Zakup nowego samochodu nie wymaga od kupującego zagłębiania się w techniczną tematykę motoryzacyjną, a sprawy związane z marką, modelem, doborem jednostki napędowej czy wyposażenia związane są wyłącznie z przeznaczonym na kupno auta budżetem i preferencjami.

W wielu salonach sprzedaży można oddać posiadane auto w zamian za stosowną zniżkę przy zakupie nowego pojazdu. Ceny nowych aut podawane na stronach internetowych i w katalogach należy traktować wyłącznie informacyjnie. Każdy salon sprzedaży rządzi się swoimi własnymi prawami i organizuje dla klientów liczne promocje związane zarówno z rabatami, jak i dodatkowym wyposażeniem w cenie auta.

Nowy Citroën DS5 2,0 HDI Hybrid4 Airdream So Chic / Fot. Mariusz Zmysłowski

Podczas zakupu nowego samochodu warto prowadzić z handlowcem indywidualne negocjacje, które często owocują korzystną ceną lub rabatami na wyposażenie opcjonalne. Różnice w cenie dwóch identycznych samochodów w poszczególnych salonach mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto przejrzeć także ogłoszenia zamieszczane w Internecie. W katalogach motoryzacyjnych można znaleźć fabrycznie nowe pojazdy często w cenach niższych niż oferowane przez salony.

Kupując nowy samochód, można być niemal pewnym jego wzorowego stanu technicznego, a w przypadku odkrytych wad korzystać z praw przysługujących klientowi, określonych w umowie napraw gwarancyjnych. Trzeba wiedzieć, że gwarancji nie podlegają zużycia eksploatacyjne i uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego i nieumiejętnego obchodzenia się z autem.

Nowe BMW 320d Luxury (F30) / Fot. Mariusz Zmysłowski

Aby utrzymać gwarancję udzielaną na samochód przez producenta, nie trzeba dokonywać przeglądów serwisowych w autoryzowanych serwisach obsługi. Unijne przepisy Gruppen FreistellungsVerOrdnung (GVO) określają, że wykonanie przeglądu poza autoryzowanym punktem nie może być podstawą do oddalenia późniejszego roszczenia reklamowego, jeśli tylko odnotowano wizytę w książce serwisowej pojazdu.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Zakup samochodu na rynku wtórnym przypomina hazard — to wydarzenie, z którym wiążą się niemałe emocje. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku, który nakazuje trzymać je na wodzy podczas podejmowania decyzji. Kupno używanego samochodu może wydawać się proste, a w rzeczywistości jest to niemalże pokerowa rozgrywka między sprzedającym, który chciałby jak najmniej stracić, a kupującym, któremu zależy na jak najkorzystniejszej cenie.

Kiedy wszystkie kryteria wyboru samochodu zostaną już odpowiednio zhierarchizowane, marka i model — wybrane, a kwota na niego przeznaczona — jasno określona, można znaleźć interesujące auto i przystąpić do oględzin. Zdjęcia umieszczone na kartach ogłoszeń w serwisach internetowych czy gazecie pozwolą wstępnie ocenić stan pojazdu. Żadna fotografia nie zastąpi jednak obejrzenia pojazdu na żywo.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Samochody używane:

Używany Fiat Bravo II 1,4 T-Jet [2007-2009] – włoski Golf za 2/3 ceny Używany Jeep Wrangler YJ (1987-1995) – poradnik kupującego Używany Volkswagen Passat B5 (1996-2005) - poradnik kupującego Czy warto kupić tanią terenówkę? – poradnik kupującego Używana Mazda 6 II 2,0 MRZ-CD (2008-2012) – poradnik kupującego Rodzynki z rynku wtórnego – japońskie youngtimery Sensowne auto za 5000 zł – Mazda [część 9] - poradnik kupującego Używany Ford Fiesta Mk7 1,25 Duratec (2008-2012) - poradnik kupującego Używane Renault Mégane II 1,5 dCi [2002-2008] – poradnik kupującego Rodzynki z rynku wtórnego – perełki spod znaku GTI Używany Peugeot 407 1,6 HDI [2004-2010] – czy warto kupić francuza? Sensowne auto za 5000 zł na L [część 8] Rodzynki z rynku wtórnego – bawarskie perełki Używany UAZ 469B (31512) – terenówka dla konesera Sensowne auto za 5000 zł – Kia [część 7] Używany Ford Mondeo Mk4 2,0 TDCi (2007-2009) – czy już poprawiony? Sensowne auto za 5000 zł na H [część 6] Używany Ford Mondeo Mk3 2,0 TDDi/TDCi (2000-2007) – ryzykowny zakup? Używana Honda Accord VIII 2,0 VTEC (2008-2011) Używana Honda Accord 2,2 i-CTDi (2003-2008) Sensowne auto za 5000 zł – Ford [część 5] Używana Honda Accord Type-R (1998-2002) Dowiedz się, co kupujesz – układy napędowe i zawieszenie [część 2] Używany Opel Zafira I OPC (2000-2005)

Popularne w tym tygodniu:

Używany Volkswagen Passat B6. Nie tak dobry jak popularny WP Pomaga: typowe auto używane dla Polaka, ale dla młodego WP Pomaga: dwa hity rynku wtórnego. Audi A4 kontra BMW Serii 3