W erze samochodów autonomicznych nie ma miejsca dla innych uczestników ruchu. To koniec motocyklistów i rowerzystów

Przyszłość motoryzacji to pojazdy ekologiczne i autonomiczne. Póki co wiele jeszcze zależy od kierowcy, ale co będzie, gdy kierowca samochodu okaże się niepotrzebny?

W dobie pojazdów autonomicznych, kierowca będzie zupełnie niepotrzebny do prowadzenia auta. Wtedy też nie będzie miejsca na nieprzewidywalne sytuacje

W dobie pojazdów autonomicznych, kierowca będzie zupełnie niepotrzebny do prowadzenia auta. Wtedy też nie będzie miejsca na nieprzewidywalne sytuacje (Fot. Mercedes-Benz)

Wszystkie założenia dotyczące pojazdów autonomicznych dotyczą idealnych sytuacji. Mam tu na myśli scenariusz, w którym samochód wyjeżdżając z garażu nie napotyka problemów, nie gubi zasięgu i na czas podjeżdża pod same drzwi domu. Później automatyczna brama wypuszcza nas na zewnątrz pięknego spokojnego osiedla, a następie równą jak stół autostradą dojeżdżamy do pracy. Samochód sam się tankuje, parkuje i czeka cierpliwie kilka godzin aż zarobimy na kolejną ratę abonamentu za jego użytkowanie.

Najnowsze auta potrafią utrzymywać stałą prędkość, trzymać się w pasie ruchu, utrzymywać stałą odległość od poprzedzającego auta, automatycznie parkować, a nawet zmieniać pas ruchu i wyprzedzać. Lista zdolności się wydłuża, ale nadal samochód nie wie, o co chodzi, gdy np. kierowca chce wpuścić autobus włączający się do ruchu, albo ominąć studzienkę kanalizacyjną. Prawdziwe zamieszanie wprowadza też kierowca, który zmienia pasy ze skrajnego lewego na skrajny prawy. To już o wiele za dużo.

Ten idealny scenariusz nie przewiduje też, że na drodze przejazdu może znaleźć się rowerzysta lub motocyklista, który w korku przemknie pomiędzy stojącymi samochodami. Kierowca widzi znacznie więcej i za pewne lepiej zareaguje na bieżącą sytuacja. Natomiast komunikujące się ze sobą komputery samochodów mogą zupełnie zwariować od sygnałów płynących z czujników i kamer. Takie omijanie korków już po kilku dniach wiosny jest w stanie przypomnieć kierowcom, że jednoślady wyjechały na drogi. W przyszłości może jednak zaburzyć spokój właściciela samochodu autonomicznego. Jeśli dodatkowo okaże się, że auto będzie ekologiczne, to właściciel jednośladu szybko staje się złem wcielonym.

Eksperci od lat obserwują rynek jednośladów i w kuluarowych rozmowach przyznają, że są pełni obaw. Pierwszymi zwiastunami końca pewnej ery są restrykcje dotyczące wyposażenia motocykla w zakresie bezpieczeństwa, a także w zakresie ekologii i hałasu. To sprawiło, że z rynku znikają najfajniejsze maszyny, a w ich miejscu pojawiają się wykastrowane wozidełka, motorki z małymi silniczkami i elektryczne skutery. Nie mam nic przeciwko tym, którzy nimi jeżdżą, ale motocykle wymyślono po to, żeby się na nich ścigać, lansować i wyglądać na ryzykanta.

W przyszłości motocykle mogą skończyć na skwerkach ustawione jako pomniki przeszłości

Co będzie dalej?

Komisja Europejska wskazuje na spadającą od 2001 roku liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. Wyraźnie widać, że budowa infrastruktury dla rowerzystów, pozwalającej na częściowe odizolowanie ich od samochodów, wpływa na obniżenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Motocyklistów nie da się jednak oddzielić od samochodów.

W raportach publikowanych przez Komendę Główną Policji od lat drugą grupą sprawców wypadków po kierowcach samochodów osobowych są rowerzyści, a trzy kolejne kategorie to kierowcy motorowerów, motocykli i motocykli z silnikami o pojemności do 125 ccm. Liczba wypadków powodowanych przez rowerzystów jest niemal równa sumie trzech kategorii obejmujących jednoślady silnikowe.

W przypadku motocyklistów nie następuje jednak tak szybki spadek liczby wypadków, jak w przypadku rowerzystów. W raportach motocykliści nadal wyglądają na samobójców, co potwierdza przygotowny przez Komisję Europejską wykres. Dlatego jedyną drogą do zmniejszenia liczby ofiar będzie ograniczenie ruchu jednośladami.

W dobie rozwoju technologii, która ma zastąpić myślenie, tak niebezpieczne zjawisko jak motocyklizm jest nie do przyjęcia. Tym bardziej, że nowe przepisy prowadzące do spadku liczby wypadków sprawią, że trzeba będzie wyeliminować z ruchu jednoślady obarczone dużym ryzykiem wypadkowym. Być może nie nastąpi to od razu, ale podniesienie kosztów ubezpieczenia i utrudnianie zdobycia uprawnień na duże pojemności doprowadzi do spadku popularności jednośladów.

Na pewno powstaną oazy motocyklistów, czyli miejsca, gdzie będzie można pojeździć bez ograniczeń, ale używanie motocykla jako codziennego środka transportu nie będzie możliwe. Dlatego póki co powinniśmy się cieszyć, że zostało nam kilka lat względnej wolności i spokoju. Sezon 2018 wystartuje za kilka tygodni, dlatego warto już teraz dobrze go zaplanować, bo może być jednym z ostatnich.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Felietony:

Zakaz handlu w niedziele a stacje paliw? Już teraz powinniśmy się uczyć kultury Brak cen klasyków w komisach. Sprzedawca dopasowuje kwoty do klienta Dlaczego czerwona Tesla w kosmosie jest tak ważna? Tu nie chodzi o pieniądze Trąbienie podczas wyprzedzania to nie jedyny archaizm w kodeksie drogowym. Oto luźne propozycje na jego zmianę Jedziesz o 10 km/h wolniej? Dla kogoś może to oznaczać 20 za dużo Producenci robią samochody dla mas, a nie dla ciebie. Nie spełniają marzeń jednostek, lecz zaspokajają popyt Jeszcze raz o kierunkowskazie na pierwszeństwie łamanym. Do ułomnego prawa dodajmy szczyptę logiki Kontrowersyjny przekaz od autostopowiczki? "Gdyby kobiety były kobietami, jeździłyby za darmo" General Motors pokazało swój pierwszy samochód bez kierownicy. I wszystko w nim jest źle Dlaczego polskie pobocza nie wyglądają jak Las Vegas? Polscy piesi chcą być jak ninja Zwolnij, uważaj, nie zdążysz! Doświadczony kierowca to najgorszy pasażer Drogi stają się terenem łowieckim. Wyłudzenia z OC rosną i będą rosły Tesla traci pół miliona dolarów na godzinę. Co się stanie, gdy zabraknie pieniędzy? Już czas na ujednolicenie jednostek miary. Nawet Elon Musk ich nie rozumie 61 ulic z "kocich łbów" pod ochroną. Zastanawiamy się, czy asfalt nie jest lepszy Uczysz dziecko przechodzenia przez jezdnię? Możesz popełnić kardynalny błąd Czy ograniczenie wjazdu samochodów do centrów miast jest niezbędne? Są inne metody Problem z drogami gruntowymi. Nie wKURZaj ludzi swoją jazdą! Czy kultura CB radio umarła? Ile milionerzy płacą za bycie wyjątkowymi? Czyli o najdroższej opcji w ofercie Top 9: Jakich zachowań na drodze nienawidzimy u innych kierowców Maluch sprzedany na aukcji w USA. Cena i opis oferty zaskakują Tydzień w motorsporcie #27 Tydzień w motorsporcie #26

Popularne w tym tygodniu:

Ekolodzy nie chcą rajdu zabytkowych aut w Krakowie. Twierdzą, że jest niebezpieczny Deficyt prawdziwych mechaników. Chętnie robią drobne wymiany, ale nie naprawy