Które firmy oferują najtańsze polisy OC?

Pierwszy kwartał pokazał, że od początku roku wzrost cen nie jest już tak gwałtowny jak w 2016. Analizy największych wyszukiwarek internetowych sugerują gdzie i u kogo zapłacimy za OC najmniej. Jak się okazuje, jedno towarzystwo jest rynkowym liderem w kwestii cen.

fot. Fotolia

Według rankingu przygotowanego przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl najtańszą polisę OC mogliśmy kupić w marcu w firmie AXA. Kierowcy chcący nabyć OC w innym towarzystwie, ale możliwie najtaniej, wybierali także Liberty oraz Link4. Warto w tym miejscu podkreślić, że od 1 kwietnia należące do Grupy AXA Liberty Ubezpieczenia jako marka przestała istnieć.

Towarzystwo AXA było najtańsze również w pakiecie OC+NNW. Wypadło nawet korzystniej niż w przypadku samego OC. Często polscy kierowcy wykupują dodatkową ochronę ubezpieczeniową, choć rzadko się z tego korzysta. Bardzo tanie pakiety oferowały także firmy Link4 i Aviva.

Nieco inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia OC+AC. Taki pakiet wybierają posiadacze nowszych i droższych aut. Tu już marka AXA przegrała wewnętrzną konkurencję z Liberty Ubezpieczenia, zatem można się spodziewać, że od kwietnia znów w czołówce znajdzie się AXA. Najtańsze OC i AC oferowało Link4, Liberty znalazło się na drugim, a Aviva na trzecim miejscu.

Nieco inny układ czołówki ma miejsce, gdy kierowca wykupi cały pakiet OC+AC+NNW. Wówczas najtańsze jest Liberty, dalej mamy Link4 i na trzeciej pozycji Aviva. Jak zatem widać, Grupa AXA to do końca marca lider w kwestii cen polis na samochody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące najtańsze polisy na samochód

 w I kwartale 2017 roku

Tylko polisa OC

AXA Ubezpieczenia
Liberty Ubezpieczenia
Link4

Polisa OC+NNW

AXA Ubezpieczenia
Link4
Aviva

Polisa OC+AC

Link4
Libery Ubezpieczenia
Aviva

Polisa OC+AC+NNW

Liberty Ubezpieczenia
Link4
Aviva
źródło: Ubea.pl

Podwyżki wciąż są, ale już nie tak gwałtowne

Jak podaje mfind.pl, w marcu 2017 średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce była wyższa o 45 proc. niż w tym samym miesiącu 2016 roku. W niektórych miastach, np. w Szczecinie czy Opolu, stawki wzrosły o ponad 60 proc., a w Warszawie nawet o 79 proc. Teraz warszawiacy płacą najwięcej obok mieszkańców Wrocławia, Szczecina i Poznania.

Najniższe, średnie ceny polis OC są w Opolu, Kielcach i Rzeszowie. Jednak tylko w Opolu i Rzeszowie są to kwoty poniżej 1000 zł. Rok temu w żadnym z miast Polski nie odnotowano średniej ceny powyżej 1000 zł, a dla przykładu w Warszawie za OC płacono 731 zł – obecnie 1312 zł. Mieszkańców Łodzi na przestrzeni 12 miesięcy dotknęły najniższe, 30-procentowe podwyżki. Zmiany stosunkowo słabo odczuli mieszkańcy Katowic (34 proc.) oraz Gdańska (38 proc.).

Średnie ceny polis OC w największych miastach Polski

Miasto

Średnia cena polisy OC w marcu

[zł]

Wzrost cen OC od stycznia

Wzrost cen OC na przestrzeni 12 miesięcy

Białystok 1106 13,2% 42%
Bydgoszcz 1145 1,5% 62%
Gdańsk 1274 5,9% 38%
Gorzów Wlkp. 1047 7,3% 62%
Katowice 1021 7,7% 34%
Kielce 1001 14,4% 34%
Kraków 1071 12,2% 53%
Lublin 1040 7,5% 45%
Łódź 1245 15,8% 30%
Olsztyn 1067 5,2% 47%
Opole 957 4,0% 66%
Poznań 1316 19,3% 62%
Rzeszów 957 15,4% 49%
Szczecin 1385 27,2% 63%
Toruń 1128 13,2% 42%
Warszawa 1312 14,4% 79%
Wrocław 1439 17,0% 51%
Zielona Góra 1201 19,8% 59%

źródło danych: mfind.pl

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Od początku roku tempo podwyżek nieco zmalało. Tu z kolei posługujemy się danymi Ubea.pl. Do porównania wzięto jednak wyłącznie oferty najtańszych towarzystw. Od stycznia do końca marca ceny OC wzrosły w AXA o 7,43 proc., a w przypadku OC+NNW o 4,76 proc. Liberty oferowało w marcu pakiet OC+AC drożej niż w styczniu o 0,44 proc., natomiast OC+AC+NNW o 7,69 proc.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, gdy spojrzeć na ceny średnie wszystkich towarzystw. W styczniu za OC płaciliśmy średnio w skali kraju 1024 zł, natomiast w marcu 1054 zł (dane z mfind.pl). Tu mamy ledwie 3-procentowy wzrost cen. Jednak gdy popatrzeć już na poszczególne miasta, jest dużo gorzej.

U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty?

Różnica pomiędzy średnią ceną polisy OC najtańszego i najdroższego towarzystwa to ponad 600 zł. Mieszkańcy niektórych miast przez brak…

Dla przykładu, mieszkańcy stolicy w marcu płacili o 14 proc. więcej niż w styczniu, a Wrocławia o 17 proc. To jednak nic w porównaniu ze Szczecinem, gdzie od stycznia do marca ceny wzrosły o 27 proc. Prawie żadnego wzrostu nie odczuli natomiast mieszkańcy Bydgoszczy.

Jak zatem widać z powyższego, nie ma co czekać na kolejne wzrosty i warto już teraz zainteresować się wykupem polisy OC, nawet jeżeli obecna wygasa za kilka tygodni. Pamiętajcie, by w poszukiwaniu najtańszej oferty korzystać nie tylko z wyszukiwarek internetowych, ale też z biur pośredniczących w sprzedaży polis. Wyszukiwarki to wygodny dla was wgląd w proponowane ceny bez wychodzenia z domu, natomiast u niektórych pośredników możecie wynegocjować jeszcze niższe stawki.

Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej?

Nie ma od ponad roku tak gorącego tematu w polskiej motoryzacji jak ubezpieczenia OC. Polacy szukają najtańszych polis, a i tak często przepłacają. Oto…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Bezpieczna świąteczna podróż Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo?

Popularne w tym tygodniu:

Ilu z was jeździ jeszcze na oponach letnich? Okazuje się, że wielu Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Nowe, solidne samochody na długie lata. Zobacz, co jeszcze możesz kupić Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela