Wady lakiernicze - rodzaje, przyczyny, usuwanie
Lakierowanie samochodu to sztuka niezmiernie trudna. Tym bardziej, im gorsze mamy do przeprowadzenia tego procesu warunki. Dodatkowo czasami nawet przy pełnej staranności efekt końcowy nie jest idealny. Co może pójść nie tak i jakie efekty na karoserii świadczą o nieprawidłowościach?
Wady lakiernicze mogą być spowodowane przez złe przygotowanie podłoża, niewłaściwą aplikację lakieru czy złe suszenie. Do tego dochodzą złe warunki pracy i awarie narzędzi, m.in. pistoletów lakierniczych. Przyczyn może być naprawdę wiele, podobnie jak samych wad lakierniczych.
Przebarwienia w lakierach dwuwarstwowych
Najczęstszą przyczyną jest nadmierna ilość lub złe wymieszanie utwardzacza. Kluczowe jest przestrzeganie wymagań podanych na opakowaniach oraz poprawne wymieszanie wszystkich składników lakieru.
Naprawa takiego uszkodzenia powinna polegać na przeszlifowaniu powierzchni i ponownym naniesieniu lakieru.
Efekt mory (tzw. pomarańczowa skórka)
To jedna z najpopularniejszych wad lakierniczych, która powstaje zazwyczaj wtedy, gdy chcemy uniknąć zacieków i nie wylejemy porządnie danej warstwy lakieru (w szczególności lakieru bezbarwnego). Jednak to niejedyna przyczyna.
Kolejne to nieprawidłowe ciśnienie powietrza podczas lakierowania, nieodpowiednia lepkość lakieru, zła dysza pistoletu lakierniczego czy zbyt niska temperatura pomieszczenia.
Usunięcie tej wady jest stosunkowo proste, ale pracochłonne. Po wysuszeniu należy przeszlifować taki lakier papierem ściernym o gramaturze około 1000-1200 na mokro, a następnie 2000, by zlikwidować wszelkie niedoskonałości. Jeśli warstwa lakieru jest gruba, można tak zostawić, jeśli nie, należy całkowicie zeszlifować i polakierować ponownie.
Aby uniknąć efektu mory, warto przestrzegać zaleceń producenta lakieru odnośnie do odpowiedniej temperatury oraz optymalnie (jeśli nie dzięki wiedzy, to metodą prób i błędów na innej powierzchni) dobrać parametry pistoletu i kompresora.
Zważenie się powłoki lakierniczej
Przyczyn takie stanu rzeczy może być kilka. Pierwszą z nich jest nieodpowiedni czas suszenia poprzednich warstw, a także wszelkie błędy wynikające z ich nanoszenia lub wcześniejszej obróbki. Możliwe jest także złe dobranie podkładu, np. innego producenta, który nie lubi się z następną warstwą.
W celu naprawy należy po wysuszeniu lakieru wyszlifować miejsce i nałożyć jedną lub więcej warstw ponownie. Aby uniknąć zważenia, należy prawidłowo dobierać grunt i przestrzegać czasów odstępu między kolejnymi operacjami.
Zacieki lakiernicze
Prawdziwa lakiernicza zmora, której uniknięcie sprawia trudność nawet doświadczonym lakiernikom. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zbyt niska temperatura w pomieszczeniu lakierniczym, przez co lakier spływa z lakierowanej powierzchni. Podobnie zbyt niska może być temperatura elementów lakierowanych.
Drugą przyczyną jest nieprawidłowe nanoszenie (zbyt wiele warstw lub warstwy zbyt grube). Spowodowane może to być złymi ustawieniami dyszy pistoletu lub nieprawidłowym ciśnieniem. Taką wadę lakierniczą można wypolerować, jednak najlepiej (zwłaszcza przy dużych zaciekach) okleić okolice taśmą (oczywiście po wyschnięciu lakieru), aby przy szlifowaniu niepotrzebnie nie szlifować okolic wady.
Jeśli lakier jest cienki, to przy polerowaniu zacieków łatwo można przetrzeć jego warstwę do poprzedzającej, przez co trzeba będzie lakierować raz jeszcze.
Pasma odcieniowe lub niepełne krycie
Przyczyną tej wady jest zbyt cienka warstwa lakieru lub jego nierównomierne nałożenie. Drugim powodem może być zbyt duży kontrast kolejnych warstw, zwłaszcza przy lakierowaniu jedynie konkretnego elementu i nieprawidłowej jego barwy w końcowym rozrachunku.
Należy unikać podkładu znacząco różniącego się kolorem od lakieru bazowego (chyba że zamierzamy wylać grubą warstwę, ale to może spowodować zacieki). W przypadku pasm możliwy jest też nieprawidłowy dobór rozcieńczalnika.
Radą na usunięcie takiej wady lakierniczej jest delikatne przeszlifowanie elementów na mokro papierem o gradacji 2000 i ponowne polakierowanie, aby zniwelować różnicę barwową. Przy ponownym nakładaniu należy zwrócić uwagę, czy prawidłowo trzymamy pistolet lakierniczy (równolegle do podłoża).
Tworzenie się pęcherzyków
Pęcherzyki to nic innego jak uwięzione powietrze (ewentualnie rozpuszczalnik). Przyczyną ich dostania się pod warstwę lakieru jest niewyschnięcie warstwy poprzedniej, a zatem niewystarczający odstęp czasu między nakładaniem kolejnych warstw lakierniczych. Możliwe, że element jest umieszczony w zbyt dużej odległości od źródła ciepła (promiennika).
Przyczyną może być też nieprawidłowy dobór poszczególnych składników lakierniczych – każdy z nich może mieć np. inny czas schnięcia. Pęcherzyki utworzą się także, gdy liczba warstw będzie nieodpowiednia lub zostaną one położone za grubo. Typową przyczyną jest nieprawidłowe ciśnienie pistoletu, które może być spowodowane np. przez zagięcie lub nadepnięcie przewodu ciśnieniowego.