Czym jest renowacja lakieru samochodowego i kiedy powinieneś po nią sięgnąć?

Czym jest renowacja lakieru samochodowego i kiedy powinieneś po nią sięgnąć?

Czym jest renowacja lakieru samochodowego i kiedy powinieneś po nią sięgnąć?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
14.07.2021 08:38, aktualizacja: 14.03.2023 15:51

Lakier samochodowy ma to do siebie, że po latach ulega degradacji. Wpływ na nią mają czynniki fizyczne (otarcia/zarysowania, kontakt z kamieniami (odpryski) i piaskiem, ptasie odchody, inne zanieczyszczenia organiczne) jak i promienie słoneczne czy kwaśne deszcze.

Również z czasem zachodzi naturalny proces “starzenia się lakieru” jak również postępuje proces oksydacji. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się z tym pogodzić – wręcz przeciwnie! Renowacja lakieru może być sposobem na odzyskanie blasku i koloru na Twoim samochodzie!

W tym tekście postaramy się wyjaśnić czym dokładnie jest renowacja lakieru samochodowego, w jaki sposób się odbywa oraz w jakiej sytuacji powinieneś umówić się na taką usługę.

Co to jest renowacja lakieru?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Renowacja to tak naprawdę szereg procesów, które ostatecznie mają doprowadzić do całkowitego odnowienia powłoki lakierniczej danego pojazdu. Najbardziej skuteczne są techniki, które pozwalają wydobyć pełną głębię koloru lakieru jak również sprawiają, że ten, wygląda prawie tak jak kilka lat wcześniej – jeszcze przed zniszczeniem czy wypłowieniem. Techniki te, to usuwanie uszkodzonej warstwy lakierniczej w taki sposób, aby przywrócić ją do stanu salonowego oraz zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi.

Przeprowadzenie procesu renowacji można przeprowadzić samodzielnie, we własnym garażu - jednak wymaga on posiadania odpowiedniego sprzętu jak również podstawowej wiedzy w zakresie wykonywania korekty lakieru. Użycie prostych past polerskich oraz polerka wykonana ręcznie przy użyciu mikrofibry być może nieznacznie poprawi wygląd naszego samochodu ale będzie to efekt chwilowy i już pierwsze dokładniejsze mycie samochodu (lub odtłuszczenie lakieru) obnaży wady wspomnianego procesu. Taki zabieg jest skuteczny w przypadku mało zniszczonych lakierów i na krótką metę. Musisz też uważać, bo nieprawidłowo przeprowadzona „renowacja garażowa” może skończyć się pogorszeniem stanu powłoki lakierniczej, a nawet uszkodzeniem jej struktury!

Obraz
© Materiał Partnera

Osoby, które posiadają samochody z bardziej zniszczoną powłoką lakierniczą, albo niemające czasu, umiejętności lub miejsca do działania powinny postawić na usługę jaką jest profesjonalna renowacja lakieru. Po takim zabiegu powłoka lakiernicza pojazdu znów lśni, a struktura jest mocniejsza co wpływa na jej odporność na promienie słoneczne czy fizyczne uszkodzenia. Na lakierze nie będzie też dotychczas widocznych rys oraz zmatowień, a w czasie deszczu pojawi się tzw. kropelkowanie dzięki wyrównaniu powierzchni lakieru.

Jak powinna być przeprowadzona skuteczna renowacja?

Zostawmy garażową renowację i skupmy się od razu na profesjonalnych pracach. Odnowienie lakieru to usługa detailingowa, wykonana w kilku krokach. Cały proces zaczyna się od dokładnego oczyszczenia lakieru. Niezwykle ważne jest dokładne umycie pojazdu i usunięcie z niego ziarenek piasku, różnego rodzaju osadów czy innych drobinek, które mogą uszkodzić powłokę w czasie polerowania. W tym procesie użycie specjalistycznej chemii jest wręcz konieczne by dekontaminacja oraz deironizacja przebiegła w prawidłowy sposób, a samochód był gotowy do dalszych prac oraz korekty lakieru. Wstępnym procesem “polerowania” jest glinkowanie - czyli usunięcie za pomocą specjalnej glinki wszystkich zanieczyszczeń (smoła, osady drogowe) które przyklejone są do lakieru, a które w procesie mycia nie zostały usunięte.

Następnie konieczne jest osuszanie pojazdu, ocena kondycji lakieru oraz ewentualnych punktowych uszkodzeń.

Po przygotowaniu pojazdu i zabezpieczenie elementów gumowych czy też plastikowych czas na właściwe odnawianie. Do tego wykorzystywana jest maszyna polerska i profesjonalne pasty o określonej ścieralności. Profesjonalne zakłady detailingowe dobiorą odpowiednią specyfiki przeznaczone do określonego rodzaju lakieru, a także zniszczeń jakie na nim się znajdują. Ścieranie odbywa się najczęściej małymi etapami tak, aby zetrzeć wyłącznie uszkodzony lakier i pozostawić jak najgrubszą warstwę zdrowej farby. Pamiętaj, że usuwana jest tylko część bezbarwna. Profesjonalista nie dotyka bazy koloru!

Na koniec firma zajmująca się renowacją lakieru zabezpiecza odkrytą warstwę. Stosuje do tego najczęściej zaawansowane kosmetyki i preparaty polimerowe. Te nie tylko ochronią nową część lakierniczą, ale też wzmocnią jego strukturę, zabezpieczą przed wypłowieniem, nadadzą blasku i wytrzymałości. Na tym etapie możesz poprosić też o dodatkową ochronę za pomocą powłoki ceramicznej lub folii bezbarwnej w zależności od tego w jakim stopniu chcesz zabezpieczyć swój pojazd!

Dlaczego samemu lepiej nie używać maszyn polerskich? Jeżeli nie masz doświadczenia w tym temacie, to trudno będzie Ci dobrać odpowiednie pasty. Możesz też zbyt długo lub nierównomiernie oddziaływać padem polerskim na powłokę lakierniczą, co doprowadzić może do widocznych uszkodzeń – skaz na lakierze, a nawet przepalenia lakieru a wtedy będzie niezbędna pomoc lakiernika.

Kiedy warto sięgnąć po usługę renowacji lakieru?

Jaki jest odpowiedni moment na polerowanie powłoki lakierniczej? Najlepiej postawić na profesjonalną usługę, gdy po samochodzie widać już delikatny ząb czasu. Poruszając się autem nie unikniesz uszkodzeń od kamieni, kwaśnych deszczów czy promieni słonecznych. Jeżeli zauważysz, że samochód traci blask, to zastanów się nad przeprowadzeniem profesjonalnego zabiegu.

W przypadku nowych pojazdów - warto zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie lakieru folią ochronną bądź też powłoką ceramiczną. Ekologiczne lakiery są o wiele bardziej miękkie niż te na samochodach starszego typu, są również podatne na tzw. lotną rdzę oraz osady powstałe w czasie hamowania w wyniku tarcia klocków hamulcowych. Dzięki powłoce ceramicznej uzyskamy warstwę ochronną o dużej twardości która będzie zabezpieczała powierzchnię lakieru i pozwoli nam się cieszyć dłużej jego blaskiem!

Nie warto jednak czekać na renowację w nieskończoność. W ten sposób degradacji ulegają kolejne warstwy, aż w końcu zniszczy się też sama warstwa z kolorem. W takim przypadku na renowację może być już za późno.

Jak widzisz, usługa renowacji lakieru jest bezpieczna dla Twojego auta i daje niezwykłe efekty. Przemyśl możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu, by znów cieszyć się nowym, idealnym wyglądem pojazdu – w każdych warunkach!

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)