Poradniki i mechanika10 najwyżej punktowanych wykroczeń. Warto wykuć na pamięć, by uniknąć wpadki

10 najwyżej punktowanych wykroczeń. Warto wykuć na pamięć, by uniknąć wpadki

Do drogiego mandatu można dostać nawet 15 punktów karnych, a limit wyczerpuje się przy 24
Do drogiego mandatu można dostać nawet 15 punktów karnych, a limit wyczerpuje się przy 24
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
26.09.2022 08:31, aktualizacja: 13.03.2023 15:35

Od 17 września, kiedy weszły w życie zmiany w taryfikatorze punktów karnych, w mediach co dzień pojawiają się informacje o kierowcach, którzy szybko wyczerpali limit punktów. Dlatego warto zapamiętać te wykroczenia, za które grozi ich najwięcej i które kierowcy popełniają najczęściej.

Na poniższej liście znajdziecie 10 typowych wykroczeń drogowych, które kierowcy popełniają na co dzień, a mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak wysoką karą punktową są zagrożone. Lista wszystkich wykroczeń zagrożonych 15 punktami jest o wiele dłuższa, są tam też m.in. czyny o charakterze szczególnym. Wszystkie znajdziecie w pełnym taryfikatorze punktów karnych.

Oto moim zdaniem wykroczenia, które są popełniane stosunkowo często, z małym wyjaśnieniem dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją, na czym dokładnie polegają:

  1. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – mowa tu m.in. o niebezpiecznej jeździe, jak driftowanie na parkingach, ale także np. transportowaniu w niewłaściwy sposób przedmiotów w pojeździe.
  2. Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – to popularne wykroczenie szczególnie na drogach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Przypominam, że jeśli jedziecie szybciej niż auto obok na drugim pasie to wyprzedzacie, niezależnie od zamiaru. Warto też pamiętać, że dotyczy to odcinka kilkudziesięciu metrów przed przejściem.
  3. Omijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – to wykroczenie podobne do powyższego, z tą różnicą, że drugie auto stoi. Nawet jeśli pieszy jeszcze nie wszedł na pasy czy też nie powziął takiego zamiaru. Uwaga – można dostać mandat, kiedy pieszy już przeszedł przed naszym pojazdem, ale nie przeszedł przed tym obok.
  4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście – to oczywiste wykroczenie, aczkolwiek nie każdy kierowca zdaje sobie jeszcze sprawę z faktu, że również pieszy, który wchodzi na przejście, nabywa z momentem skierowania nogi na pasy pierwszeństwo przed pojazdem. Szczególną uwagę należy zwracać na przejścia na drogach poprzecznych, gdzie piesi mogą wychodzić zza skręcającego pojazdu.
  5. Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych – najłatwiej o \wpadkę\ na skrzyżowaniu z sygnalizacją i zieloną strzałką. Niezatrzymanie się przed zieloną strzałką to wykroczenie, ponieważ jest to niezastosowanie się do nadrzędnego czerwonego światła.
  6. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h – to bardzo duże przekroczenie, bo oznacza 121 km/h w obszarze zabudowanym czy 181 km/h poza nim. Czy takie przekroczenie jest możliwe przez nieuwagę? Oczywiście, że tak, a dzieje się to na drogach szybkiego ruchu bez statusu drogi ekspresowej. Dwie jezdnie z przynajmniej dwoma pasami ruchu pozwalają podróżować w tempie 100 km/h, ale wielu kierowców nadużywa tego prawa i gna ok. 120 km/h. Jednak w przeciwieństwie do ekspresówek zdarzają się tu miejscowości. Wystarczy nieuwaga w momencie wjazdu w obszar zabudowany i wysoki mandat gotowy, który dodatkowo wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.
  7. Niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 *\zakaz wyprzedzania* – o ile wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych jest karane 10 punktami, o tyle za złamanie zakazu wynikającego ze znaku pionowego grozi już 15 pkt. A wpaść można bardzo łatwo – wystarczy spotkać w takim miejscu pojazd jadący wyraźnie wolniej, np. ciągnik rolniczy, i pokusić się o szybką akcję i liczenie, że nikt nie zauważy.
  8. Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, a także wtedy, kiedy wjeżdżanie na przejazd jest zabronione, bo wynika z nadawanych sygnałów - są to wykroczenia popełniane bardzo często w miastach na przejazdach, kiedy ruch jest bardzo wzmożony. Największą wpadką jest przedwczesne ruszenie z miejsca, kiedy tzw. szlaban jeszcze się unosi.
  9. Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - wydaje się to być drobiazgiem, póki nie dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, ale pod kątem punktów karnych i mandatu warto trzymać się zasady \nie jadę, póki ten za przejazdem nie odjedzie. Szczególnie często zdarza się to w miejscach o bardzo wzmożonym ruchu pojazdów, w miastach.
  10. Przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami – chodzi rzecz jasna o przewożenie dzieci bez fotelików lub innych urządzeń podtrzymujących. Taryfikator punktowy przewiduje po 5 punktów za każde dziecko, więc za trójkę lub więcej dostaniecie 15 pkt. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które w pośpiechu zapomną lub nie chce im się przypinać prawidłowo dzieci podczas np. podwożenia do szkoły.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)