10 najwyżej punktowanych wykroczeń. Warto wykuć na pamięć, by uniknąć wpadki
Od 17 września, kiedy weszły w życie zmiany w taryfikatorze punktów karnych, w mediach co dzień pojawiają się informacje o kierowcach, którzy szybko wyczerpali limit punktów. Dlatego warto zapamiętać te wykroczenia, za które grozi ich najwięcej i które kierowcy popełniają najczęściej.
26.09.2022 | aktual.: 21.10.2024 14:31
Na poniższej liście znajdziecie 10 typowych wykroczeń drogowych, które kierowcy popełniają na co dzień, a mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak wysoką karą punktową są zagrożone. Lista wszystkich wykroczeń zagrożonych 15 punktami jest o wiele dłuższa, są tam też m.in. czyny o charakterze szczególnym. Wszystkie znajdziecie w pełnym taryfikatorze punktów karnych.
Oto moim zdaniem wykroczenia, które są popełniane stosunkowo często, z małym wyjaśnieniem dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją, na czym dokładnie polegają:
- Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – mowa tu m.in. o niebezpiecznej jeździe, jak driftowanie na parkingach, ale także np. transportowaniu w niewłaściwy sposób przedmiotów w pojeździe.
- Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – to popularne wykroczenie szczególnie na drogach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Przypominam, że jeśli jedziecie szybciej niż auto obok na drugim pasie to wyprzedzacie, niezależnie od zamiaru. Warto też pamiętać, że dotyczy to odcinka kilkudziesięciu metrów przed przejściem.
- Omijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – to wykroczenie podobne do powyższego, z tą różnicą, że drugie auto stoi. Nawet jeśli pieszy jeszcze nie wszedł na pasy czy też nie powziął takiego zamiaru. Uwaga – można dostać mandat, kiedy pieszy już przeszedł przed naszym pojazdem, ale nie przeszedł przed tym obok.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście – to oczywiste wykroczenie, aczkolwiek nie każdy kierowca zdaje sobie jeszcze sprawę z faktu, że również pieszy, który wchodzi na przejście, nabywa z momentem skierowania nogi na pasy pierwszeństwo przed pojazdem. Szczególną uwagę należy zwracać na przejścia na drogach poprzecznych, gdzie piesi mogą wychodzić zza skręcającego pojazdu.
- Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych – najłatwiej o \wpadkę\ na skrzyżowaniu z sygnalizacją i zieloną strzałką. Niezatrzymanie się przed zieloną strzałką to wykroczenie, ponieważ jest to niezastosowanie się do nadrzędnego czerwonego światła.
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h – to bardzo duże przekroczenie, bo oznacza 121 km/h w obszarze zabudowanym czy 181 km/h poza nim. Czy takie przekroczenie jest możliwe przez nieuwagę? Oczywiście, że tak, a dzieje się to na drogach szybkiego ruchu bez statusu drogi ekspresowej. Dwie jezdnie z przynajmniej dwoma pasami ruchu pozwalają podróżować w tempie 100 km/h, ale wielu kierowców nadużywa tego prawa i gna ok. 120 km/h. Jednak w przeciwieństwie do ekspresówek zdarzają się tu miejscowości. Wystarczy nieuwaga w momencie wjazdu w obszar zabudowany i wysoki mandat gotowy, który dodatkowo wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.
- Niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 *\zakaz wyprzedzania* – o ile wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych jest karane 10 punktami, o tyle za złamanie zakazu wynikającego ze znaku pionowego grozi już 15 pkt. A wpaść można bardzo łatwo – wystarczy spotkać w takim miejscu pojazd jadący wyraźnie wolniej, np. ciągnik rolniczy, i pokusić się o szybką akcję i liczenie, że nikt nie zauważy.
- Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, a także wtedy, kiedy wjeżdżanie na przejazd jest zabronione, bo wynika z nadawanych sygnałów - są to wykroczenia popełniane bardzo często w miastach na przejazdach, kiedy ruch jest bardzo wzmożony. Największą wpadką jest przedwczesne ruszenie z miejsca, kiedy tzw. szlaban jeszcze się unosi.
- Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - wydaje się to być drobiazgiem, póki nie dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, ale pod kątem punktów karnych i mandatu warto trzymać się zasady \nie jadę, póki ten za przejazdem nie odjedzie. Szczególnie często zdarza się to w miejscach o bardzo wzmożonym ruchu pojazdów, w miastach.
- Przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami – chodzi rzecz jasna o przewożenie dzieci bez fotelików lub innych urządzeń podtrzymujących. Taryfikator punktowy przewiduje po 5 punktów za każde dziecko, więc za trójkę lub więcej dostaniecie 15 pkt. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które w pośpiechu zapomną lub nie chce im się przypinać prawidłowo dzieci podczas np. podwożenia do szkoły.