Zasłaniają opony. Też zaczniesz, jak poznasz powód

Choć może się to wydawać nieco przesadzone, zasłanianie opon w czasie upalnych dni jest praktyką, która ma swoje uzasadnienie. Co ciekawe, potwierdzają to sami producenci opon.

Opony niszczeją od słońca
Opony niszczeją od słońca
Źródło zdjęć: © Autokult | Mateusz Lubczański

29.07.2023 08:00

Długotrwałe wystawienie opon na działanie promieni słonecznych może mieć negatywny wpływ na ich stan. Tę kwestię doskonale rozumieją nie tylko kierowcy samochodów osobowych z krajów o gorącym klimacie, ale również właściciele kamperów.

Wielu właścicieli samochodów skupia swoją uwagę na takich czynnościach jak wymiana oleju, uzupełnianie płynów eksploatacyjnych czy dbanie o prawidłowe chłodzenie sprężarki. Niestety, często pomijają kwestię opon, która jest niezwykle istotna. To duży błąd, ponieważ ogumienie to jeden z najszybciej poruszających się elementów pojazdu, a jego stan ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

Działanie promieni słonecznych na samochód jest powszechnie znane. Wystarczy spojrzeć na lakier aut z krajów o ciepłym klimacie, takich jak Włochy czy Hiszpania. Zwykle jest on łuszczący się i nieestetyczny. Podobne skutki ma wystawienie opon na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opona, która była długo wystawiona na słońce, zaczyna się kruszyć, a na jej powierzchni mogą pojawić się pęknięcia czy odbarwienia. To sygnał, że promienie UV oraz wysoka temperatura uszkodziły gumę. Dodatkowo, ogumieniu nie służy niskie ciśnienie, długotrwałe pozostawienie w jednym miejscu czy wystawienie na działanie ozonu, który jest generowany przez niektóre urządzenia. Dlatego też w przypadku samochodów, które są "odstawiane na sezon", zaleca się przechowywanie ich w ciemnym, przewiewnym miejscu, z możliwością przemieszczenia co najmniej co trzy miesiące (lub pozostawienie na podnośnikach).

Producenci opon zwracają również uwagę na fakt, że niektóre środki myjące, zwłaszcza te stosowane na myjniach automatycznych, mogą powodować szarzenie opon. Trzeba również zachować ostrożność przy stosowaniu chemii do czyszczenia felg. Silne środki chemiczne mogą reagować z gumą, co nie jest korzystne dla jej stanu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)