Policjant spojrzy na koło i wystawi mandat. Przepisy wprost: 3000 zł

Policjant spojrzy na koło i wystawi mandat. Przepisy wprost: 3000 zł

Policjant może skontrolować opony
Policjant może skontrolować opony
Źródło zdjęć: © Policja Lubuska
Anna Piątkowska-Borek
05.02.2023 13:01, aktualizacja: 05.02.2023 13:18

Niektóre elementy w aucie lepiej zawczasu poprawić, nim przez ich stan techniczny dojdzie do wypadku. I oczywiście nim zauważy to policjant. Inaczej w czasie kontroli możemy nawet pożegnać się z dowodem rejestracyjnym.

Są usterki w aucie, których nie można bagatelizować. Zły stan techniczny niektórych elementów może mieć bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jedną z takich rzeczy są opony, które jako jedyne stykają się z podłożem.

Właściciele aut powinni regularnie kontrolować stan ogumienia, zwłaszcza jeśli od ostatniej zmiany opon minęło już trochę czasu. By przypomnieć kierowcom, jak istotne jest posiadanie opon w dobrym stanie, policja regularnie – również podczas zwykłej kontroli drogowej – sprawdza ich stan na drodze. Jeśli funkcjonariusz zauważy jakieś uchybienia, czyli gdy istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowego stanu technicznego ogumienia, kara jest surowa – wysoki mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Isuzu D-Max Arctic Trucks - nie przejechałem przez wodę, poddałem się

Co głównie sprawdza policjant?

Zużyte lub niewłaściwe opony to wykroczenie, za które można dostać mandat w wysokości maksymalnie 3 tys. zł. Policjant sprawdza głównie kilka rzeczy.

  • Rozmiar i wzór bieżnika.

Opony na jednej osi muszą być takie same. Tylko w awaryjnej sytuacji, gdy np. przebiliśmy oponę, możemy zjechać do najbliższego warsztatu z kołem, które nie pasuje. W czasie ewentualnej kontroli musimy jednak pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.

  • Głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI).

Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak – gdyby nawet bieżnik miał prawidłową wartość – należy ją wymienić, ponieważ nie nadaje się już do bezpiecznej jazdy.

  • Stan gumy.

Jeśli policjant zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Mówi o tym art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b. zagraża porządkowi ruchu,
c. narusza wymagania ochrony środowiska […].

Prawo o ruchu drogowymArt.132.1
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)