Zanim wymienisz na nowe, przeczytaj! Dlaczego warto wybrać części używane?

Zanim wymienisz na nowe, przeczytaj! Dlaczego warto wybrać części używane?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.04.2024 16:34, aktualizacja: 11.04.2024 10:19

Polski park maszyn nadal należy do jednych z najstarszych w Unii Europejskiej. Choć sprzedaż nowych samochodów co roku rośnie, to nadal częściej wybieramy auta używane, a średni wiek pojazdów to 14 lat. Każdy stara się utrzymać swój samochód w nienagannym stanie, ale koszty związane z wizytami w warsztacie i zakupem części przekraczają możliwości finansowe wielu zmotoryzowanych. Dlatego z pomocą przychodzą części używane i regenerowane. Dlaczego warto je wybrać? Jakie części i gdzie kupować?

Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemność i możliwość łatwego przemieszczania się z punktu A do punktu B, ale również obowiązki związane z jego utrzymaniem. Paliwo, ubezpieczenie, wymiana płynów i części eksploatacyjnych oraz naprawy związane z trudnymi do przewidzenia sytuacjami to chleb powszedni każdego kierowcy. Naprawy kojarzą się przede wszystkim z wysokimi kosztami, ale te można obniżyć. Jak? Na przykład kupując używane części.

Dlaczego warto kupić części używane? 

Polacy coraz chętniej zaglądają na rynek wtórny a głównym powodem co nie jest zaskoczeniem, jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Poza aspektem finansowym ważnym czynnikiem, który wpływa na zainteresowanie częściami używanymi jest brak dostępności części nowych do samochodów ze starszych roczników bądź aut rzadkich, które schodziły z linii produkcyjnych w niewielkiej liczbie egzemplarzy. 

Zarówno części używane, które pochodzą ze stacji demontażu pojazdów, jak i części regenerowane mogą posłużyć kolejnemu właścicielowi jeszcze przez długie lata. Wystarczy sięgnąć po nie do sprawdzonego źródła. Tu z pomocą przychodzi platforma OTOMOTO, na której można znaleźć obecnie ponad 3 miliony ogłoszeń dotyczących używanych części. 

Regenerowane, czyli jakie?

Jeżeli proces regeneracji został przeprowadzony w sposób prawidłowy, to można liczyć na to, że części będą pracować niemal identycznie jak nowe. Zdarza się też, że w wyniku procesu regeneracji naprawiane są wady fabryczne, które występowały przy pierwotnym zakupie. Najczęściej regenerowane są części silnika i osprzętu, a także rozruszniki, alternatory, filtry DPF, elementy układu napędowego oraz niektóre elementy karoserii. 

W tej sytuacji mamy wielu zwycięzców, ponieważ właściciel samochodu zyskuje niemal fabryczną jakość, ale niższym kosztem, a do tego dochodzi kwestia dbania o środowisko. Regeneracja wymaga mniejszej ilości surowców i energii niż produkcja nowych elementów.

Jakie części używane warto kupić?

Specjaliści z OTOMOTO podzielili się z nami wiedzą, jakie części używane i regenerowane warto kupować. W przypadku tych pierwszych królują elementy karoserii, które według raportu "Internetowy Samochód Roku 2023" odpowiadają za ok. 30 proc. ogółu wyświetleń dla kategorii "Części" na platformie. Na liście są też wiązki elektryczne, silnik wraz z jego komponentami, lampy (z wyjątkiem kodowanych), półki tylne, kolektory ssące, elementy wnętrza, miski olejowe, felgi i opony. 

W przypadku elementów regenerowanych można sięgnąć po niektóre części silnika, turbiny, zwrotnice, silniczki do szyb i wycieraczek, tylne belki zawieszenia, przekładnie kierownicze, a w przypadku silników Diesla – wtryskiwacze.

Są też elementy, których nie należy wymieniać na używane i tu warto zapoznać się z przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury wykazem przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko. Są to m.in. przewody hamulcowe, poduszki powietrzne, układy blokady kierownicy, elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa, a także pasy bezpieczeństwa, przewody paliwowe itp. 

Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać części?

Zakup części używanych dla wielu osób wydaje się skomplikowaną procedurą. Na szczęście są takie miejsca jak OTOMOTO, które dbają o to, żeby każdy kupujący mógł czuć się bezpiecznie, dokonując motoryzacyjnych zakupów na odległość. Platforma stale edukuje sprzedających, jak powinni komponować swoje ogłoszenia i zachęca, żeby uwzględniali wszystkie ważne informacje. Dzięki temu potencjalni kupujący mogą łatwiej znaleźć potrzebne i właściwe części. Przy wyborze warto też skorzystać z porady mechanika, który posiada wiedzę na temat niuansów związanych z konkretnymi modelami i generacjami aut i wykorzystywanych w nich części i komponentów.

Co ważne, nawet jeśli zdarzy się, że część nie będzie pasowała do danego samochodu, to w przypadku zakupów na odległość kupującemu przysługuje prawo do zwrotu w ciągu 14 dni. Na używane części obowiązuje też rękojmia, choć sprzedający może ją ograniczyć do 12 miesięcy. 

Na platformie OTOMOTO kupują nie tylko klienci indywidualni, ale również warsztaty. Dobry mechanik to nie tylko taki, który potrafi naprawić samochód, ale również zadbać o komfort finansowy swoich klientów. Dzięki temu zyska ich lojalność. OTOMOTO to także doskonałe miejsce dla stacji demontażu pojazdów, które zajmują się pozyskiwaniem i odsprzedażą używanych części. Według średnich szacunków portal odwiedza miesięcznie ok. 14 mln osób*.

*według uśrednionych danych Google Analytics z okresu lipiec-grudzień 2023

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie