Za kierowanie motorówką po alkoholu stracisz prawo jazdy na samochód. A to jeszcze nie koniec

Za kierowanie motorówką po alkoholu stracisz prawo jazdy na samochód. A to jeszcze nie koniec

Łódź patrolowa Policji
Łódź patrolowa Policji
Źródło zdjęć: © warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Marcin Łobodziński
04.05.2023 10:14, aktualizacja: 04.05.2023 12:42

Majówka dla jednych się skończyła, ale niektóre osoby nadal wypoczywają, nierzadko nad wodą. Warto pamiętać, że kierowanie motorówką czy skuterem wodnym po alkoholu to przestępstwo, ale przede wszystkim ryzyko utraty prawa jazdy. Na wodach, podobnie jak na drogach, nie brakuje obecnie patrolów policji, zwłaszcza w woj. warmińsko-mazurskim.

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego i jednocześnie początek wzmożonych działań policji szczególnie na akwenach Warmii i Mazur. W tym roku po raz pierwszy wodniacy do dyspozycji mają policyjny skuter wodny, kupiony na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Już po pierwszej części majówki miłośnicy wody pokazali, że kontrole, nawet okazjonalne, są istotne ze względu na bezpieczeństwo. W Giżycku zatrzymano kierującego łodzią motorową bez uprawnień i pod wpływem alkoholu. W Ełku pływający rowerem wodnym miał w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu. W Nowym Mieście Lubawskim doszło do wypadku łodzi wiosłowej. Jedna z osób zaginęła w wodzie. Po wstępnych ustaleniach okazało się, że mężczyźni byli pod wpływem alkoholu.

Ważne czym pływasz oraz ile masz alkoholu

Szlak wodny w przepisach, zwłaszcza w kodeksie wykroczeń i kodeksie karnym, jest tym samym, co droga publiczna w ruchu lądowym. Jeśli więc pływasz łodzią motorową czy skuterem wodnym, na który nawet nie trzeba uprawnień, pod wpływem alkoholu, jesteś narażony na konsekwencje prawne. Wszystko zależy od zawartości alkoholu w organizmie.

Jeśli masz od 0 do 0,5 prom. alkoholu, odpowiesz za wykroczenie zagrożone grzywną nie mniejszą niż 2500 zł. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 prom., staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi grzywna do 30 tys. zł, ograniczenie wolności lub pozbawienie jej na okres do 2 lat.

W obu przypadkach orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W pierwszym na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W drugim przypadku na minimum 3 lata.

Kajak, łódka, żaglówka...

Pojazdy wodne inne niż mechaniczne, czyli np. łódka na wiosła czy żaglówka, to też technicznie pojazdy, ale za kierowanie nimi po alkoholu nie grozi już zatrzymanie prawa jazdy, a jedynie grzywna. W przypadku stanu nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila grozi minimum 2500 zł grzywny. Jeśli masz poniżej 0,5 promila, to grzywna jest nie mniejsza niż 1000 zł.

Wyjątkiem są tu sprzęty do pływania takie jak pompowany materac czy rower wodny. W tym przypadku nie są to pojazdy. Za pływanie czymś takim po alkoholu grożą niewielkie mandaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)