Tragiczny wypadek autokaru z estońskimi i ukraińskimi żołnierzami. Jechali do Polski

Tragiczny wypadek autokaru z estońskimi i ukraińskimi żołnierzami. Jechali do Polski

Wypadek autokaru z estońskimi i ukraińskimi żołnierzami. Jedna ofiara śmiertelna
Wypadek autokaru z estońskimi i ukraińskimi żołnierzami. Jedna ofiara śmiertelna
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe
Łukasz Kuczera
28.11.2022 11:56, aktualizacja: 28.11.2022 12:15

Autokar, który w ostatnią sobotę zderzył się z ciężarówką na północy Łotwy, przewoził żołnierzy z Estonii i Ukrainy. Informację potwierdziło władze estońskiego wojska. Wskutek wypadku 26 osób zostało rannych, jedna osoba straciła życie.

W sobotę wieczorem w pobliżu Ainażi na północy Łotwy doszło do poważnego wypadku, w którym życie stracił kierowca autokaru. Został on wynajęty przez estońskie wojsko. "Siły zbrojne składają kondolencje bliskim kierowcy" - przekazało biuro rzecznika estońskiego wojska, cytowane przez agencję BNS.

Wypadek autokaru z estońskimi i ukraińskimi żołnierzami. Jedna ofiara śmiertelna

Z komunikatu prasowego przedstawiciela estońskich służb dowiadujemy się, że jeden estoński żołnierz został ranny i zabrany do szpitala. Jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. "Reszta pasażerów rannych w wypadku to członkowie ukraińskich sił zbrojnych, którzy również zostali hospitalizowani. Łotewska policja pracuje nad wyjaśnieniem dokładnej przyczyny wypadku" - dodało biuro prasowe.

W sprawie wypadku wypowiedział się też minister obrony Łotwy. Artis Pabriks w rozmowie z publicznym radiem stwierdził, że gdyby tylko władze państwowe miały informację o przemieszczającym się autokarze z żołnierzami, zapewniłyby mu konwój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wstępna hipoteza łotewskiej policji jest taka, że do wypadku mogły przyczynić się kiepskie warunki pogodowe. W momencie wypadku widoczność była mocno ograniczona, a jezdnia śliska po opadach śniegu.

Za obsługę autokaru, który zderzył się z ciężarówką, odpowiedzialna była estońska firma MK Autobuss. Przekazała ona, że kierowca pojazdu ciężarowego z nieznanych powodów zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia. Firma dodała, że w autokarze znajdowało się 48 osób, w tym 46 pasażerów i dwóch kierowców. Zadaniem służb będzie ocenienie, co sprawiło, że kierowca ciężarówki stracił panowanie nad swoim samochodem.

Autokar miał dotrzeć z Estonii do Polski. Do wypadku doszło na trasie Ryga-Ainażi (na trasie Via Baltica).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie