Widziałeś auto z rybą? Wyjaśniamy, co to znaczy

Co oznacza naklejka z rybą na nadwoziu samochodu? Kto i po co ją przykleja?

Naklejka z rybą na aucie
Naklejka z rybą na aucie
Źródło zdjęć: © Autokult

18.09.2023 10:00

Naklejki na samochodach to coś więcej niż tylko oznaczenie kraju pochodzenia czy rejestracji pojazdu. Dla wielu kierowców, naklejki na samochodach są sposobem na wyrażenie swoich zainteresowań, poglądów czy przynależności do określonej subkultury motoryzacyjnej. Popularne wzory to na przykład wakaba w JDM czy świnka P-Chan na Subaru. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza znak ryby na samochodzie?

Znak ryby na samochodzie, zwany również Ichthys, to symbol o głębokim znaczeniu. W języku starogreckim Ichthys oznacza rybę. Słowo to powstało z pierwszych liter zdania "Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel" (Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér) w języku starogreckim. W okresie prześladowań pierwszych chrześcijan ryba stała się ich symbolem.

Symbol ten nie jest jednak dowolnym rysunkiem ryby. To dwa przecinające się łuki, które tworzą bardzo prostą grafikę – bez oka czy płetw. Ten symbol przedstawia jedynie tułów i ogon ryby widzianej z boku.

Naklejka z rybą na samochodzie oznacza zatem, że pojazd należy do osoby wyznającej chrześcijaństwo. Krzyż jako symbol tej religii pojawił się kilka stuleci później i, mimo że jest obecnie bardziej rozpoznawalny, jest słabiej osadzony w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego częściej widzimy rybę na samochodach, a nie krzyż, który można znaleźć ewentualnie wewnątrz pojazdu, na przykład w postaci różańca zawieszanego na lusterku.

Symbol ryby, czyli Ichthys, po raz pierwszy pojawił się w literaturze i sztuce w II wieku n.e. Jego popularność rosła w ciągu dwóch kolejnych stuleci, szczególnie w okresie prześladowań chrześcijan przez Rzymian. Prosty symbol ryby był łatwy do narysowania czy przekazania i stanowił prosty, rysunkowy sposób wyznania wiary, wskazujący na przynależność do Kościoła jako wspólnoty chrześcijan.

Moda na naklejanie na samochodach ryby jako symbolu chrześcijaństwa zaczęła się w latach 80. XX wieku. Ten prosty symbol, dzięki któremu chrześcijanie mogą pokazać na drodze swoje wyznanie, jest obecny na całym świecie. Jest on szczególnie popularny w USA, gdzie kierowcy często wyrażają swoje poglądy polityczne czy religijne za pomocą naklejek na samochodach.

Jednak nie wszyscy używają tego symbolu w tradycyjny sposób. Około 20 lat temu zyskały popularność naklejki Darwin Fish, czyli ryba Darwina — Ichthys z doklejonymi nogami. W ten sposób ateiści zaczęli manifestować swoje poglądy, wskazując na darwinizm jako teorię fundamentalną dla nich. Naklejanie Darwin Fish jest jednak kontrowersyjne, ponieważ parodia Ichthysa może być uznana za zaczepną, a nawet obraźliwą dla chrześcijan.

Jeśli natomiast kupiliśmy używane auto z naklejką i chcielibyśmy ją usunąć, najprostszą metodą jest podgrzanie kleju, po czym delikatne odklejenie naklejki. Można do tego użyć na przykład suszarki do włosów. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie porysować auta. Resztki kleju można usunąć benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli podgrzewanie nie pomoże, nie warto skrobać naklejki na siłę. Porwana naklejka może być jeszcze trudniejsza do usunięcia. W takim przypadku lepiej zastosować środek chemiczny do usuwania nalepek z nadwozia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)