Nawet trzeźwy nie może prowadzić. Sąd wydał decyzję

Nawet trzeźwy nie może prowadzić. Sąd wydał decyzję

Pijani kierowcy to spory problem na polskich drogach
Pijani kierowcy to spory problem na polskich drogach
Źródło zdjęć: © fot. Policja
Aleksander Ruciński
31.08.2022 11:24, aktualizacja: 13.03.2023 15:56

Pijani kierowcy stanowią duży problem na polskich drogach. Nie ma dnia bez głośnego przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu. Sądy starają się walczyć z tym procederem na swój sposób. Przykładem jest niedawny wyrok z Białegostoku.

O interesującej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku donosi portal prawodrogowe.pl. Sprawa dotyczyła kierowcy, któremu starosta cofnął uprawnienia w związku z istnieniem zdrowotnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Za jakie uznano uzależnienie od alkoholu. Jak czytamy: "Decyzja została wydana na okres do dnia ustania przyczyn cofnięcia".

Wyrok jest dowodem na to, że stwierdzenie uzależnienia od alkoholu może być dużą przeszkodą nie tylko w zdobyciu prawa jazdy, ale i jego odzyskaniu po utraceniu uprawnień. W uzasadnieniu wyroku, opublikowanym przez portal prawodrogowe.pl, czytamy:

"Warunkiem uzyskania prawa jazdy jest bowiem m.in. uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem [...]. Zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt 10 tego rozporządzenia, w ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie. Jak wynika z załącznika nr 4 pkt 5 do rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia uzależnienia od alkoholu lub niemożności powstrzymania się od picia alkoholu i kierowania pojazdem lub uzależnienia od środków działających podobnie do alkoholu orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami".

Powyższe nie wyklucza jednak orzeczenia braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przyszłości, pod warunkiem, że osoba badana udokumentuje co najmniej roczny okres abstynencji i przedstawi opinię specjalisty prowadzącego leczenie odwykowe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)