Nawet trzeźwy nie może prowadzić. Sąd wydał decyzję
Pijani kierowcy stanowią duży problem na polskich drogach. Nie ma dnia bez głośnego przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu. Sądy starają się walczyć z tym procederem na swój sposób. Przykładem jest niedawny wyrok z Białegostoku.
31.08.2022 | aktual.: 13.03.2023 15:56
O interesującej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku donosi portal prawodrogowe.pl. Sprawa dotyczyła kierowcy, któremu starosta cofnął uprawnienia w związku z istnieniem zdrowotnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Za jakie uznano uzależnienie od alkoholu. Jak czytamy: "Decyzja została wydana na okres do dnia ustania przyczyn cofnięcia".
Wyrok jest dowodem na to, że stwierdzenie uzależnienia od alkoholu może być dużą przeszkodą nie tylko w zdobyciu prawa jazdy, ale i jego odzyskaniu po utraceniu uprawnień. W uzasadnieniu wyroku, opublikowanym przez portal prawodrogowe.pl, czytamy:
"Warunkiem uzyskania prawa jazdy jest bowiem m.in. uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem [...]. Zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt 10 tego rozporządzenia, w ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie. Jak wynika z załącznika nr 4 pkt 5 do rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia uzależnienia od alkoholu lub niemożności powstrzymania się od picia alkoholu i kierowania pojazdem lub uzależnienia od środków działających podobnie do alkoholu orzeka się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami".
Powyższe nie wyklucza jednak orzeczenia braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przyszłości, pod warunkiem, że osoba badana udokumentuje co najmniej roczny okres abstynencji i przedstawi opinię specjalisty prowadzącego leczenie odwykowe.