Utrudnienia w ruchu w całej Polsce przez falę protestów. Przygotuj się na opóźnienia komunikacji zbiorowej

Utrudnienia w ruchu w całej Polsce przez falę protestów. Przygotuj się na opóźnienia komunikacji zbiorowej

Utrudnienia ruchu w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Utrudnienia ruchu w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mateusz Żuchowski
28.10.2020 13:59, aktualizacja: 16.03.2023 15:47

Strajki Kobiet w całej Polsce nieuchronnie wiążą się z utrudnieniami w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Rzecznicy warszawskiego i poznańskiego ZTM tłumaczą, dlaczego nie da się skutecznie zapobiec paraliżowi ruchu autobusów i tramwajów w takich chwilach.

Fala protestów wywołana jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Manifestacje mają pojawić się na terenie całego kraju, również w mniejszych miastach. Można się spodziewać, że największą skalę przybiorą jednak w głównych metropoliach, i tam też będą wiązały się z największymi utrudnieniami w ruchu.

Takie sytuacje stanowią duże wyzwanie dla operatorów komunikacji zbiorowej, którzy muszą w szybki i skuteczny sposób zarządzać na bieżąco swoim taborem. Do obecnych protestów nie można przygotować się z wyprzedzeniem ze względu na ich spontaniczny i nieformalny charakter.

– Odbywające się w ostatnich dniach zgromadzenia nie są zgłaszane, tak więc nie znamy dokładnych lokalizacji ani tras przemarszów. Trudno więc w takiej sytuacji wcześniej planować alternatywne trasy – informuje rzecznik prasowy ZTM w Warszawie Tomasz Kunert.

Decyzje co do zmian tras muszą być więc podejmowane przez nadzór ruchu na bieżąco. – Mamy posterunki nadzoru ruchu w całym mieście, nasza centrala ruchu pracuje 24 godziny na dobę. Mamy opracowane różne scenariusze tras na wypadek ograniczeń w ruchu w mieście, które są przez nas wdrażane w różnych sytuacjach i dyżurni w miarę możliwości, w miarę rozwoju sytuacji starają się je wprowadzać – kontynuuje rzecznik stołecznego ZTM.

Utrudnienia w ruchu w związku z protestami: gdzie znaleźć informacje o rozkładzie jazdy?

Na ewentualność utrudnień w ruchu przygotowani są również operatorzy komunikacji zbiorowej w innych polskich miastach. W ich przypadku również jednak nie ma mowy o uprzednim wprowadzaniu planowanych zmian, ponieważ sytuacja będzie monitorowana na bieżąco.

– Każdorazowo, kiedy w przestrzeni publicznej znajdują rzesze ludzi, trzeba się liczyć z ewentualnością chwilowych wstrzymań ruchu lub przestojów w transporcie publicznym. Warto podkreślić, że nie są to zdarzenia stacjonarne. W takiej sytuacji decyzje na bieżąco podejmują Służby Nadzoru Ruchu MPK Poznań w porozumieniu z policją, które tymczasowo mogą skierować tramwaje i autobusy na inne trasy – informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM w Poznaniu.

Gdzie w takim razie szukać informacji dotyczących zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej? Najprościej w internecie, choć na pomoc mogą liczyć również osoby czekające na przystankach. – Główna zasada jest taka, że pojazdy WTP kierowane są na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. O wprowadzanych zmianach informujemy pasażerów poprzez informację mobilną, tj. radiowozy ZTM z nagłośnieniem poruszające się po mieście, oraz informacje na stronie wtp.waw.pl w dziale z ostatniej chwili i nasze profile na facebooku wtpinfo i twitterze – podsumowuje Tomasz Kunert.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)