Poradniki i mechanikaUmowa darowizny części samochodu, czyli jak dopisać współwłaściciela?

Umowa darowizny części samochodu, czyli jak dopisać współwłaściciela?

Młody kierowca, żeby mógł korzystać ze zniżek rodziców, musi stać się współwłaścicielem ich pojazdu.
Młody kierowca, żeby mógł korzystać ze zniżek rodziców, musi stać się współwłaścicielem ich pojazdu.
Źródło zdjęć: © Fot. Adam Staskiewicz / East News
Maciej Gis
10.12.2019 09:29, aktualizacja: 22.03.2023 17:04

Kiedy dziecko wchodzi w dorosłe życie i chciałoby jeździć własnym samochodem, nierzadko staje przed nim bariera w postaci ekstremalnie wysokich składek OC. Co wtedy? Może stać się współwłaścicielem auta osoby, która ma dużo zniżek. Aby jednak to się stało, trzeba sporządzić umowę darowizny i ewentualnie zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym.

Syn czy córka odbierają prawo jazdy i chcą jeździć waszym autem? To dobry pomysł, choć trochę kosztowny. Młody kierowca ma dużo zwyżek na składkę OC, a nie posiada żadnych zniżek. By staż za kierownicą liczył się do ubezpieczenia, musi zostać przynajmniej współwłaścicielem pojazdu. Najlepiej rodziców, którzy mają zniżki, ale oni muszą zadbać o przekazanie darowizny w postaci części samochodu, czyli mówiąc prostym językiem - dopisać dziecko jako współwłaściciela.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu?

W myśl zapisów kodeksu cywilnego za sprawą umowy darowizny można bezpłatnie przekazać przedmiot lub jego część na rzecz obdarowanego, czyli uczynić go właścicielem lub współwłaścicielem. Innymi słowy, darczyńca przekazuje część swojego majątku osobie uprawnionej.

Umowa darowizny samochodu musi być sporządzona w formie pisemnej i nabiera mocy w momencie przekazania przedmiotu darowizny oraz przeniesienia prawa własności na obdarowanego. W praktyce oznacza to złożenie podpisów na umowie. Spełnienie tych warunków nie wymaga podpisania dokumentu w formie aktu notarialnego. Nie trzeba też specjalnie szukać gotowych druków, ponieważ są one dostępne w Wydziale Komunikacji.

W umowie przekazania darowizny muszą się znaleźć takie informacje, jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dane identyfikacyjne darczyńcy oraz obdarowanego – na podstawie dokumentów tożsamości,
  • opis przedmiotu umowy (marka samochodu, model, rok produkcji, nr VIN oraz nr rejestracyjny),
  • oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności samochodu oraz że inne osoby nie mają wobec niego żadnych roszczeń,
  • określenie wartości i procentowego udziału darowizny,
  • oświadczenie o przekazaniu samochodu przez darczyńcę oraz przyjęciu przez obdarowanego,
  • oświadczenie darczyńcy o liczbie przekazanych darowizn oraz stopniu pokrewieństwa,
  • określenie strony do opłacenia kosztów umowy,
  • określenie liczby sporządzonych egzemplarzy,
  • podpisy stron umowy.

Ponieważ pojazd ma określoną wartość, to obowiązek jej określenia spoczywa na obdarowanym w celu uiszczenia potencjalnie należnego podatku. W sytuacji, gdy jest to kolejna darowizna w okresie ostatnich 5 lat od tej samej osoby, to należy uwzględnić także wartość poprzedniej. Z ponoszenia kosztów zwolnione są osoby takie jak małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Warunek jest taki, by zgłosić fakt zawarcia takiej umowy w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

Ponadto wniosku zgłaszającego darowiznę nie musi składać ten, kto dostał majątek na podstawie umowy darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, którą zawarł u notariusza lub otrzymał majątek, którego wartość nie przekracza 9637 zł. Należy pamiętać, że liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby łącznie zarówno z darowizny, jak i ze spadku. W innym przypadku trzeba zapłacić w Urzędzie Skarbowym 2 proc. podatku od darowizny.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)