Poradniki i mechanikaDeklaracja PCC-3 po zakupie auta. Za niedotrzymanie obowiązku grozi wysoka kara

Deklaracja PCC‑3 po zakupie auta. Za niedotrzymanie obowiązku grozi wysoka kara

Deklaracja PCC-3 po zakupie auta. Za niedotrzymanie obowiązku grozi wysoka kara
Źródło zdjęć: © fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Maciej Gis
14.11.2019 08:46, aktualizacja: 22.03.2023 17:23

Po zakupie samochodu trzeba dopilnować wszystkich formalności. Wśród nich jest też konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym. W tym celu należy wypełnić i złożyć formularz deklaracji od czynności cywilno-prawnych, czyli druk PCC-3. Jak to zrobić?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy określonych czynności, w tym zawierania umów od sprzedaży lub zamiany rzeczy i praw majątkowych, a więc też samochodów.

Nabywca używanego auta, który kupuje go na podstawie umowy sprzedaży, musi rozliczyć się z tej transakcji z urzędem skarbowym w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. Gdy nabywa się pojazd od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, to taki obowiązek nie zachodzi.

Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się mandatem karno-skarbowym. Jego wysokość ustala urzędnik skarbowy i może ona wynieść od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku wynosi ono 2250 zł). W praktyce grzywna może więc wynieść do 225 zł do aż 45 tys. zł. Jeśli spóźnicie się z zapłatą kilka dni, to wraz z deklaracją warto złożyć tzw. czynny żal, czyli pismo, w którym wyjaśniamy okoliczności opóźnienia.

Wysokość podatku PCC

Podstawą do obliczenia należnego podatku jest cena pojazdu określona w umowie sprzedaży. Nie warto jej zaniżać, by zapłacić mniejszą kwotę, bo fiskus wezwie podatnika w celu jej skorygowania. Skarbówka dokona także własnego wyliczenia wartości pojazdu na podstawie przeciętnych cen rynkowych, co do których nierzadko są pewne wątpliwości.

Jeśli podatnik nie skoryguje wysokości podatku, zrobi to za niego fiskus, bazując na ocenie rzeczoznawcy. Gdy przedstawiona przez urząd skarbowy wartość pojazdu różnić się będzie od wyliczeń podatnika o więcej jak 33 proc., to poza zapłaceniem wyższej kwoty, podatnik zostanie dodatkowo obciążony kosztami związanymi z wyceną.

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia pojazdu wynosi 2 proc. wartości. Z obowiązku opłaty zwolnione są transakcje, w których wartość nabytego pojazdu nie przekracza 1000 zł lub gdy pojazd został kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej.

Jak złożyć deklarację PCC-3?

Deklarację podatkową (oznaczoną symbolem PCC-3) należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Gotowy formularz znajduje się także na stronie internetowej ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl). Po wydrukowaniu i wypełnieniu można go także wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym) lub elektronicznie, postępując zgodnie z wytycznymi, które znajdują się na stronie resortu finansów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)