"Twój samochód to nie czołg". Jednoznaczny apel policji
W ostatnich godzinach Polskę ponownie nawiedzają intensywne opady śniegu. Część kierowców w pośpiechu odśnieża swoje pojazdy. Niestety, dość powszechna jest jazda "na czołgistę" z minimalnie oczyszczoną przednią szybą. Policja zapowiada, że będzie surowo karać za takie praktyki.
16.12.2022 | aktual.: 16.12.2022 16:30
W ostatnich dniach Polska doświadcza ataku prawdziwej zimy. Po pierwszej fali sporych opadów śniegu w ubiegły weekend, począwszy od czwartku biały puch ponownie daje się we znaki kierowcom. Na sytuację zareagował nawet IMGW, który wydał specjalne ostrzeżenie. Zdaniem synoptyków, miejscami spaść może nawet ponad 15 centymetrów śniegu.
"Twój samochód to nie czołg". Jednoznaczny apel policji
Niestety, nie wszyscy biorą pod uwagę, że przed porannym wyjazdem do pracy trzeba będzie odśnieżyć samochód i ruszają w popłochu, przecierając tylko na przedniej szybie niewielki pasek. Przez to widzą jednak tylko skrawek drogi i nie są w stanie w porę zaobserwować pieszych czy innych uczestników ruchu.
Jak podkreśla wrocławska policja, jazda "na czołgistę" zdecydowanie nie należy do "bezpiecznych pomysłów". W związku z atakiem zimy funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na to, jak wyglądają szyby w autach. Wszystko w ramach akcji "Twój samochód to nie czołg".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed ruszeniem w drogę powinniśmy dokładnie odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Jest to bardzo ważne – przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy – tłumaczy policja z Wrocławia.
Nieodśnieżona albo oszroniona szyba może skutkować solidnym mandatem dla kierowcy. Policjanci mogą w takiej sytuacji wystawić blankiet opiewający na 3000 zł.
Kwestię jazdy "na czołgistę" i kar przewidzianych w tym zakresie reguluje art. 66. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu".
Oznacza to, że oprócz szyb czy dachu, musimy też odśnieżyć boczne lusterka. To bardzo ważne, aby mieć odpowiednią widoczność w razie np. zmiany pasa ruchu.