3000 zł mandatu za źle odśnieżone auto. Policja potwierdza

3000 zł mandatu za źle odśnieżone auto. Policja potwierdza

Jazda nieodśnieżonym samochodem to ryzyko wysokiego mandatu
Jazda nieodśnieżonym samochodem to ryzyko wysokiego mandatu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Beata Zawrzel/NurPhoto
Szymon Jasina
27.11.2022 14:46, aktualizacja: 27.11.2022 15:15

Śnieg oznacza dla kierowców nie tylko śliskie ulice i drogi, ale też obowiązek odśnieżenia samochodu. No właśnie – obowiązek, a nie tylko potrzebę. Każdy wsiadający za kierownicę musi zadbać o stan pojazdu, w tym o usunięcie śniegu, inaczej ryzykuje wysokim mandatem.

Przepisy jednoznacznie nakazują każdemu kierowcy, aby pojazd, którym się porusza, był "tak zbudowany, wyposażony i utrzymany", aby nie zagrażał bezpieczeństwu. I właśnie to ostatnie określenie zawarte w art. 66 Prawa o ruchu drogowym jest kluczowe, gdy mowa o śniegu.

Jazda "na czołgistę". Policjant wystawi mandat

Odpowiednie utrzymanie samochodu to nie tylko naprawa usterek mechanicznych, ale też przygotowanie go do jazdy. Zalegający na samochodzie śnieg i lód może łamać ten przepis na kilka sposobów. Może on zasłaniać światła, ale też ograniczać widoczność. Tzw. jazda "na czołgistę", czyli z niewielką szparą w pokładach śniegu, przez którą kierowca ma ograniczoną widoczność, to wykroczenie. W takiej sytuacji policjant nie zawaha się przed wystawieniem mandatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policja przypomina o obowiązku dokładnego odśnieżenia samochodu przed jazdą i zwraca uwagę na dwie kwestie – jedna to właśnie zapewnienie widoczności samemu prowadzącemu ten pojazdy, a druga wiąże się z bezpieczeństwem innych uczestników ruchu. Sypiące się z jadącego auta pokłady śniegu mogą utrudniać jazdę innym kierowcom. Są też niebezpieczne dla pieszych. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest spadający z samochodów lód. Szczególnie gdy mowa o wielkich jego fragmentach zalegających na naczepach tirów.

Po ostatnich podwyżkach mandatów kara za nieodśnieżenie lub nieusunięcie lodu z auta może wynieść do 3 tys. zł – przypomina policja, apelując o to, aby zadbać o samochód przed jazdą. Kierowca musi mieć dobre pole widzenia i nie zagrażać innym użytkownikom dróg.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)