Zimą hybryda trochę zmienia swoje oblicze i już nie jest tak oszczędna.© fot. Marcin Łobodziński

Test: hybrydowa Toyota Yaris zimą. Sprawdziłem, czy w tych warunkach ma słabe punkty

Marcin Łobodziński
2 kwietnia 2021

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miałem okazję sprawdzić hybrydowego Yarisa w warunkach stricte zimowych, w głębokim śniegu i przy niskich temperaturach. Zaskoczył zużyciem paliwa, ale dał też odpowiedź na pytanie: jak hybrydowy maluch radzi sobie na co dzień z zimą?

Mały samochód z dość nisko poprowadzonym zderzakiem, niskoprofilowym ogumieniem i hybrydowym napędem, w którym silnik spalinowy nie pracuje cały czas, nie wróżył dobrze. Latem jest super, zimą już nie aż tak. Przynajmniej tak może się wydawać, ale mała toyota dzielnie walczyła z głębokim (jak na ostatnie lata) śniegiem, niskimi temperaturami i bardzo śliską nawierzchnią.

Zacznę jednak od tego, co bodaj najciekawsze. Odniosę się do mojego testu toyoty RAV4, którą dwa lata temu dość dużo jeździłem wiosną. Napisałem wówczas:

"W mieście czy w trasie bez autostrad zawsze mieści się w przedziale 5,5–6,0 l/100 km. Im gorsze warunki miejskie, tym większa… oszczędność. Dzieje się tak dlatego, że część elektryczna napędu hybrydowego jest wydajna i pozwala przejechać spory dystans na samym prądzie".

Toyota Yaris Hybrid
Toyota Yaris Hybrid© fot. Marcin Łobodziński

Zupełnie inaczej wygląda to w yarisie zimą, który ma o generację nowszy napęd niż RAV4. Auto podczas codziennych podróży spalało mi średnio ok. 7,5 l/100 km. Fakt, że w dużej mierze na krótkich dystansach na pewno ma znaczenie, no ale przecież hybrydy właśnie po to stworzono. Sporą rolę we wzroście spalania odegrał śnieg, który powodował częste buksowanie kół, a nawierzchnia nawet pokryta ubitą warstwą, stawia duży opór.

Zupełnie inna sprawa to praca napędu hybrydowego. O ile latem Yaris w takich warunkach przejechałby większość dystansu na samym prądzie, o tyle zimą tylko sporadycznie przechodził na napęd czysto elektryczny. Z reguły więc motor spalinowy pełnił dwie funkcje – napędu i generatora.

Zimą silnik ma sporo pracy, bo częściej ładuje akumulator.
Zimą silnik ma sporo pracy, bo częściej ładuje akumulator.© fot. Marcin Łobodziński

Zwróćcie jednak uwagę, że to 7,5 l/100 km w naprawdę niesprzyjających warunkach to wciąż dość dobry wynik. Kłopotu nie stanowiło ogrzewanie, które pomimo przerywanej pracy silnika spalinowego działało sprawnie.

W całym tygodniu testu miałem tylko jeden dzień dobrej pogody, akurat w dniu odbioru auta. Dobrych warunków do sprawdzenia choćby autostradowego zużycia paliwa już nie było.

Toyota Yaris Hybrid
Toyota Yaris Hybrid© fot. Marcin Łobodziński

Dość silny wiatr to jedno, większe opory po stronie nawierzchni pokrytej roztopionym solą śniegiem to inna sprawa. Dlatego też yaris przy prędkości 140 km/h spalił mi aż 8,4 l/100 km. Aby zobrazować wam wpływ wiatru, przedstawię wyniki cząstkowe. W jedną stronę spalanie wyniosło 7,0 l/100 km, a w przeciwną aż 9,8 l/100 km. Zazwyczaj, ze względu na nachylenie drogi różnice nie przekraczają 1,5 l/100 km.

Hybryda na śniegu, czyli brak emocji

Prowadzenie hybrydowego yarisa na śniegu jest poprawne. Zawieszenie dobrze tłumi nierówności, pomimo opon w rozmiarze 205/45 R17, a elektronika jest bezpiecznie czuła. Jedynie kontrola trakcji średnio radzi sobie z przenoszeniem napędu, co sprawia, że napęd nie oddaje takiej dynamiki, jaką w rzeczywistości ma.

Bardzo dobre jest działanie systemu stabilizacji toru jazdy, który nie tylko gasi zapędy kierowcy, ale pomaga mu m.in. skręcić. Kiedy zakręt okaże się zbyt śliski, to mocniejszy skręt wygeneruje takie działanie układu hamulcowego, że mała toyota jest dokręcana do środka łuku. Wszystko dzieje się bardzo płynnie, a o poślizgu informuje jedynie kontrolka.

Tył samochodu szybko zachodzi śniegiem. Warto o tym pamiętać, ale to już w przyszłym roku.
Tył samochodu szybko zachodzi śniegiem. Warto o tym pamiętać, ale to już w przyszłym roku.© fot. Marcin Łobodziński

Yaris bardzo dobrze odgarnia śnieg w miejscach, gdzie jest go bardzo dużo. "Pojemny", nisko poprowadzony, ale i masywny zderzak z dużym grillem działa jak mały pług. Co ciekawe, bardzo szybko śniegiem zachodzi tylna część auta. Na zdjęciu, które widzicie, auto przejechało łącznie 12 km drogami technicznymi. Praktycznie cały tył stał się biały, więc polecam częste czyszczenie świateł (zwłaszcza po południu) oraz tablicy rejestracyjnej.

Innym moim zaleceniem jest regularne odwiedzanie myjni celem usunięcia śniegu z felg. Niestety mocno "otwarty" wzór obręczy powoduje, że masa śniegu na niej osiada i powoduje silne wibracje.

Mały pług - warto pamiętać o regularnym czyszczeniu felg ze śniegu, szczególnie przed wjazdem na autostradę.
Mały pług - warto pamiętać o regularnym czyszczeniu felg ze śniegu, szczególnie przed wjazdem na autostradę.© fot. Marcin Łobodziński

Czy hybryda zdała egzamin?

Moim zdaniem tak, choć spodziewałem się niższego spalania. Ogólnie jeżdżąc yarisem cały czas miałem poczucie, jakby palił zdecydowanie za dużo, ale to przez punkt odniesienia. Codzienne użytkowanie tego modelu od wiosny do jesieni to spalanie najwyżej 5,5 l/100 km.

Pozytywnie zaskoczyło mnie działanie ogrzewania, a wisienką na torcie jest podgrzewana kierownica, która wraz z grzanymi fotelami umila zimowe jeżdżenie. I tu niestety jest też łyżka dziegciu, a właściwie wielka chochla, bo żeby ją mieć, trzeba zamówić auto w specyfikacji hybrydowej Premiere Edition, a to oznacza wydatek 91 600 zł.

Nasza ocena Toyota Yaris:
8/ 10
Plusy
 • Oszczędny i dynamiczny układ napędowy
 • Dobre właściwości jezdne
 • Dobrze wykonane wnętrze
 • Spora przestronność, jak na te gabaryty
Minusy
 • Wysoka cena wersji hybrydowych
 • Mały otwór drzwi dla pasażerów z tyłu
 • Ogrzewane siedzenia i kierownica tylko w drogiej specyfikacji
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/13]
Toyota Yaris 1.5 Hybrid 116 KM (2020) - dane techniczne
SilnikR3, 1.5  
Rodzaj paliwaBenzyna 
Moc maksymalna:

benzyna: 92 KM 

systemowo: 116 KM

 
Moment maksymalny:

120 Nm 

 
Pojemność bagażnika:286 l 
Osiągi:
 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:9,7 s-
Prędkość maksymalna:175 km/h-
Zużycie paliwa mieszane (w warunkach zimowych):---7,5 l/100 km
Zużycie paliwa na autostradzie (140 km/h):---8,4 l/100 km
Ceny
Model od:61 900 zł 
Hybryda od:78 800 zł 
Wersja testowa od:91 600 zł 

Pełne dane techniczne hybrydowej Toyoty Yaris znajdziesz na Autocentrum.pl[block position="inside"]1938[/block]

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)