Poradniki i mechanikaTak najszybciej stracisz prawo jazdy. 10 wykroczeń drogowych

Tak najszybciej stracisz prawo jazdy. 10 wykroczeń drogowych

Od zmiany w taryfikatorze punktów karnych o wiele łatwiej przekroczyć dopuszczalny limit punktów karnych i w konsekwencji stracić prawo jazdy. Oto wykroczenia, które najszybciej do tego prowadzą.

Do drogiego mandatu można dostać nawet 15 punktów karnych, a limit wyczerpuje się przy 24
Do drogiego mandatu można dostać nawet 15 punktów karnych, a limit wyczerpuje się przy 24
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja

21.10.2024 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poniżej znajdziecie listę 10 często popełnianych wykroczeń drogowych, które mogą zaskoczyć wysokością punktów karnych. W pełnym zestawie wykroczeń, za które można otrzymać 15 punktów, znajdują się również te wyjątkowo niebezpieczne, a całość dostępna jest w taryfikatorze punktów karnych.

Oto moim zdaniem najczęściej popełniane wykroczenia wraz z krótkim opisem dla tych, którzy nie są do końca świadomi ich natury:

  1. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu – oznacza to na przykład niebezpieczną jazdę, taką jak driftowanie na parkingach, albo przewożenie przedmiotów w nieodpowiedni sposób.
  2. Wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej lub tuż przed nim – to wykroczenie często powtarza się na drogach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Pamiętajcie, że jeżeli poruszacie się szybciej niż auto na sąsiednim pasie, to także jest wyprzedzanie, niezależnie od intencji.
  3. Omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić miejsca pieszym – podobne do wyprzedzania na przejściu, jednak w tym przypadku jedno z aut stoi. Nawet gdy pieszy jeszcze nie wszedł na przejście, omijanie jest wykroczeniem. Uwaga – można otrzymać mandat, kiedy pieszy przeszedł przed naszym autem, ale nie przed tym obok.
  4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu już na przejściu lub wchodzącemu na nie. Brak reakcji to oczywiste wykroczenie. Należy być szczególnie czujnym na przejściach zlokalizowanych w pobliżu skrzyżowań. Ograniczona widoczność może sprawić, że pieszy pojawi się nagle tuż przy przejściu. Lepiej więc zwolnić w takich miejscach.
  5. Ignorowanie sygnałów świetlnych – sytuacja, w której najłatwiej popełnić błąd, ma miejsce na skrzyżowaniach z zieloną strzałką. Przejechanie bez zatrzymania się oznacza zignorowanie nadrzędnego czerwonego światła.
  6. Przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 70 km/h – to poważne wykroczenie, które może oznaczać 121 km/h w obszarze zabudowanym lub 181 km/h poza nim. O tak drastyczne przekroczenie prędkości trudno "z roztargnienia". Sprawca nie tylko ryzykuje, że otrzyma 15 punktów karnych, ale też stwarza ogromne zagrożenie dla innych.
  7. Niezastosowanie się do znaków B-25 lub B-26 (zakaz wyprzedzania) – choć wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach karane jest 10 punktami, złamanie zakazu ze znaku pionowego grozi już otrzymaniem 15 punktów. Wielu kierowców decyduje się na takie wykroczenie, gdy spotykają przed sobą wolno jadący pojazd, np. ciągnik rolniczy.
  8. Omijanie opuszczonych zapór lub półzapór, oraz wjeżdżania na przejazd, gdy są w trakcie zamykania bądź podnoszenie ich się jeszcze nie zakończyło, jak również wtedy, kiedy zabraniają tego sygnały - to popularne wykroczenia na ruchliwych miejskich przejazdach kolejowych.
  9. Wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy po jego drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy – na pozór nieistotne, ale sytuacja może być niebezpieczna i zakończyć się mandatem. Warto przestrzegać zasady „nie wjeżdżam, póki ten za przejazdem nie ruszy”.
  10. Przewożenie więcej niż dwóch dzieci w pojeździe niezgodnie z przepisami – chodzi o brak fotelików lub innych zabezpieczeń. Naruszenie to skutkuje 5 punktami na dziecko, więc za trójkę dzieci można otrzymać do 15 punktów. Ważne, by pamiętać o przepisach, szczególnie w codziennym pośpiechu.


Komentarze (0)