Mitsubishi Lancer IX

Generacja
Mitsubishi Lancer IX

Lancer (IX) to samochód klasy średniej produkowany od 2007 roku przez wielobranżowy japoński koncern Mitsubishi.

Lancer 9. generacji stylistycznie jest oparty na modelu Concept-X, który zaprezentowano w podczas targów Tokyo Motor Show w 2005 roku. Produkcyjna odmiana w wersji sedan zadebiutowała na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 2007 roku, a hatchback podczas Paris Motor Show w tym samym roku.

Inaczej niż w poprzedniej wersji Lancer IX sprzedawany jest tylko jako sedan i hatchback. Mitsubishi nie zdecydowało się na produkcję kombi.

Z zewnątrz auto stało się dużo bardziej wyraziste niż nieco mdły poprzednik. Styliści wykorzystali nowy kierunek stylistyczny firmy, nazwany Jet Figher. Nowy Lancer ma wielką osłonę chłodnicy przywodzącą na myśl niektóre modele Audi oraz charakterystyczne wąskie i długie światła przednie, co nadaje mu agresywność. Z kolei stylistyka tyłu sprawia wrażenie, że Lancer jest cięższy niż w rzeczywistości. Powodem takiego wrażenia są zbyt wąskie tylne światła.

W kabinie Lancera poczyniono kolejny postęp, zwiększając w niej miejsce z przodu i z tyłu. Elementy we wnętrzu są dobrze spasowane, więc nie ma możliwości, by coś stukało albo skrzypiało w środku podczas jazdy. Z drugiej strony Japończycy nie postarali się o lepsze materiały deski rozdzielczej, które są twarde i sprawiają wrażenie tanich.

Fotele są duże, miękkie i wygodne, jednak podczas dynamiczniejszej jazdy brakuje w nich trzymania bocznego. W porównaniu z poprzednikiem odrobinę powiększyła się przestrzeń bagażowa, która w sedanie wynosi 400 l, a w hatchbacku 344 l.

Zawieszenie samochodu zestrojono tak, żeby zapewniało jak największy komfort, więc odradza się, żeby właściciel starał się wykorzystywać potencjał samochodu w szybkiej jeździe. Przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów samochód ma tendencję do przechylania się na boki.

Lancer produkowany jest z siedmioma silnikami, spośród których dwie jednostki to diesle. Zrezygnowano z motoru o objętości skokowej 1,3 l i obecnie najmniejszy silnik ma 1,6 l i osiąga moc 117 KM. Motor nie należy do najdynamiczniejszych, ale trzeba przyznać, że wystarcza do codziennej eksploatacji.

Bardziej wymagające osoby powinny zdecydować się na silnik 1,8-litrowy o mocy 143 KM i maksymalnym momencie obrotowym 178 Nm. Ten silnik można łączyć zarówno z 5-biegową przekładnią sterowaną manualnie, jak i ze zautomatyzowaną skrzynią bezstopniową.

Klienci potrzebujący oszczędnego samochodu mogą wybrać wersję z silnikiem o zapłonie samoczynnym o mocy 150 KM, którego maksymalny moment obrotowy wynosi 300 Nm, a osoby o sportowym zacięciu – odmianę Ralliart z 2-litrową jednostką napędową o mocy 240 KM. Wersja Ralliart dostępna jest zarówno z nadwoziem sedan, jak i hatchback.

Poza polskim rynkiem sprzedawany jest też Lancer z 2,4-litrowym silnikiem o mocy 170 KM. To jednostka 4B12, która znajduje się też pod maską Peugeota 4007 i Citroëna C-Crossover.
Najmocniejszym modelem z całej gamy Lancerów jest Evolution X (na niektórych rynkach sprzedawane jako Evolution). Auto zadebiutowało pod koniec 2007 roku.

Pod jego maską montowany jest silnik o mocy 295 KM w wersji RS oraz o mocy 350 KM w odmianie GT – są to wersje dostępne w Polsce. Na rynku brytyjskim sprzedawany jest ekstremalny FQ-400 również z 2-litrową jednostką napędową, ale o mocy 410 KM.

Auto ma 5-biegową lub 6-biegową, manualną skrzynię biegów i, rzecz jasna, napęd na wszystkie koła. Podobnie jak w poprzednikach w Lancerze Evolution zastosowano aktywne mechanizmy różnicowe sterowane komputerowo.

Lancer Evolution jest jednym z najpopularniejszych japońskich sportowych samochodów na Wyspach Brytyjskich.

4.13
Ocena na postawie 60 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMitsubishi
ModelMitsubishi Lancer
Produkcja od2000
Produkcja do2005

Wybrane wersje Mitsubishi Lancer IX

Inne generacje Mitsubishi Lancer

Inne modele Mitsubishi

Oceny użytkowników (16)

Mitsubishi Lancer IX: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie